Prima victorie din campionat în 2014 pentru elevii lui Pânzaru

Conform aşteptărilor, meciul de la Galaţi dintre Dunărea şi CF Brăila a fost unul de un mare angajament fizic de ambele părţi, în care a primat doar rezultatul. Dunărea a avut două situaţii de poartă în debutul partidei, dar mingea şutată din unghi de Vraciu (min. 2) a fost apărată de Comănescu, iar foarfeca pe spate a lui Neagu (min. 18) nu a reuşit să modifice tabela. Mai pragmatică, formaţia brăileană a făcut faţă iureşului gazdelor din debutul partidei, a echilibrat jocul, iar în minutul 23, pe contraatac, putea deschide scorul. Dintr-un ricoşeu mingea a ajuns la Ndigwe, însă nigerianul în loc să pătrundă în careu, a şutat de la 16 metri peste poarta gălăţeană. Au urmat două acţiuni periculoase, prima a aparţinut gazdelor, dar Panait a şutat pe lângă poartă. Cea de a doua a aparţinut formaţiei vizitatoare, cu Necoară şi Iordache în prim plan, însă tabela a rămas în continuare nemodificată. Cu zece minute înainte de pauză CF Brăila i-a dat lovitura de graţie "lanternei roşii" a seriei Est. Neagoe i-a pasat la marginea careului lui Daniel Cazan, atacantul a pătruns în careu şi a şutat cu sete la colţul lung al porţii apărate de Miron şi era 1-0 pentru elevii lui Alin Pânzaru.

În ultimul minut de joc Petean a văzut cel de-al doilea cartonaş galben, implicit pe cel roşu şi a plecat la cabine. Dunărea a beneficiat şi de o lovitură liberă, mingea respinsă de un apărător brăilean a ajuns la Radu, care a şutat destul de puternic, însă Comănescu a fost la post.

Fotbal puţin în repriza a doua

Gălăţenii au plecat de la cabine hotărâţi să marcheze repede, au combinat în marginea careului brăilean şi ar fi putut restabili egalitatea la voleul lui Sorin Cucu, însă Comănescu a prins în doi timpi mingea care se ducea sub transversală. La 11 minute de la reluare s-a restabilit echilibrul numeric din teren. Ursu l-a faultat în calitate de ultim apărător pe Cazan şi a fost trimis la cabine de arbitrul craioavean Cătălin Găman. Din minutul 56 şi până la finalul partidei jocul a fost fracţionat din cauza deselor faulturi făcute de jucătorii ambelor formaţii. CF Brăila a beneficiat de o lovitură liberă în minutul 63, Necoară a şutat în zid, mingea a ricoşat la Iordache, însă acesta a şutat pe lângă poartă. Şase minute mai târziu a fost rândul gazdelor să irosească o situaţie de poartă prin Vraciu. Gălăţenii s-au aruncat cu întreg efectivul în atac, însă defensiva brăileană condusă de căpitanul Laurenţiu Ivan a funcţionat impecabil. Ba, mai mult, CF Brăila a iniţiat în minutul 83 o acţiune de atac periculoasă, Iordache putea scăpa singur spre poarta apărată de Miron, însă a fost faultat de Drăgan, şi cum gălăţeanul era ultimul apărător al gazdelor, a primit direct cartonaşul roşu. Dar nu numai Drăgan a plecat la cabine în minutul 83, ci şi Stelian Cucu, care l-a înjurat pe arbitrul de centru. În doar şapte jucători de câmp, Dunărea Galaţi nu a renunţat la luptă, ci a sperat până în ultimul minut de joc la o remiză, dar toate acţiunile gazdelor au fost stopate înainte de a periclita poarta lui Comănescu. CF Brăila a ştiut de data aceasta să gestioneze avantajul de un gol şi să obţină prima victorie din 2014, una extrem de importantă pe terenul echipei pe care o va mai întâlni şi în turneul play out.
CF Brăila: Comănescu - Petean, Spiridon, Ivan, Necoară - Roşu, Ochia (min. 78: Dima), Neagoe, Iordache - Ndigwe (min. 62: Olenic), Cazan (min. 71: Câmpeanu).