Fotbal Liga a III-a

Victorie la scor de neprezentare pentru Viitorul Ianca în etapa a 7-a

• formația pregătită de Nicușor Baldovin s-a impus cu 3-0 la Hamangia Baia • succes cu 5-0 pentru Viitorul Șuțești la Voința Limpeziș • Dacia Unirea, surclasată pe Municipal, 4-1, de CSM Râmnicu Sărat

Miercuri, în etapa a 7-a a turneului play-out din Liga a III-a, două echipe din județul Brăila, Viitorul Ianca și Voința Șuțești au câștigat la scor, în deplasare la Hamangia Baia, respectiv Voința Limpeziș, iar Dacia Unirea a fost surclasată pe teren propriu cu 4-1 de echipa de pe primul loc din această grupă valorică, CSM Râmnicu Sărat.

Victorie decisivă pentru menținerea în Liga a III-a

Viitorul Ianca a controlat, din primul minut și până la fluierul final, meciul din deplasare cu Hamangia Baia. Strategia președintelui clubului, Vasilică Priceputu, de a aduce lângă directorul sportiv Cosmin Necoară, fostă glorie a fotbalului brăilean, un staff tehnic format din Laurențiu Calu, manager, și Nicușor Baldovin, antrenor principal, a dat roade. După această victorie extrem de importantă, Viitorul Ianca este în proporție de 99% salvată de la retrogradare. Formația din Ianca mai are nevoie de doar 1 punct în meciul de pe teren propriu, din acest weekend, pentru a se menține sportiv în Liga a III-a.

Fără doi jucători importanți de la mijlocul terenului, Neicu și Filip Dima, Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 13, prin Marius Coman, după o pasă filtrantă a lui Mădălin Calu. La două minute de la marcarea golului, Coman s-a accidentat și a fost înlocuit.

În repriza a doua, echipa pregătită de Nicușor Baldovin a mai înscris de două ori, prin Dragoș Cheleș (min. 59) și Mădălin Calu (min. 73) și s-a impus la scor de neprezentare.

Viitorul Ianca a acumulat 25 de puncte, cu unul mai puțin decât adversara sa de miercuri și are șanse mari să încheie competiția pe locul al 3-lea.

În acest meci, pentru Viitorul Ianca a debutat în liga a III-a Ayan Manolache, jucător născut în 2007, de la Luceafărul Brăila.

“Din punctul meu de vedere a fost o victorie meritată pentru că am controlat jocul pe toată defășurarea sa. Am ratat multe ocazii, Cheleș și Calu au trimis mingea în barele porții gazdelor. Ne mai trebuie un singur punct și ne menținem matematic în Liga a III-a”, ne-a declarat Laurențiu Calu, managerul clubului Viitorul Ianca.

“Dublă” pentru golgheterul echipei Viitorul Șuțești la Limpeziș

Viitorul Șuțești a repurtat un succes la scor, 5-0, în deplasarea de la Voința Limpeziș, meci în care atât golgheterul echipei, Dragoș Mucuță, cât și Andrei Gherghișan și-au trecut în cont câte o “dublă”.

Echipa din Șuțești a deschis repede scorul în minutul 6, prin Dragoș Mucuță, fapt ce a făcut ca din acel moment jocul să fie la discreția echipei vizitatoare. Mucuță a realizat “dubla” în minutul 25, iar la șapte minute de la reluare, Andrei Gherghișan a înscris pentru 0-3 și partida era jucată. Până la finalul partidei, pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele Custură (min. 52) și din nou Gherghișan (min. 64), iar Viitorul Șuțești s-a impus cu 5-0.

Dacia Unirea, învinsă pe Municipal

În turul turneului play-out, Dacia Unirea a remizat, 0-0, la Râmnicu Sărat, dar miercuri pe Municipal a fost surclasată de echipa care se află pe primul loc în această grupă valorică.

Formația brăileană a deschis scorul în minutul 9, prin Amara, iar la pauză scorul a fost egal, 1-1, după reușita lui Ioniță (min. 40). În repriza a doua, CSM-ul a mai înscris de trei ori prin Song (min. 66), Năstase (min. 68) și Ignat (min. 71).