Marius Coman, primul marcator din istoria naționalei polițiștilor români

* IPA România a remizat, 1-1, pe terenul echipei Piasr Gliwice, cu naționala polițiștilor polonezi * la meci au asistat în jur de 3.000 de spectatori * “Sunt foarte fericit că sunt primul marcator din istoria naționalei României a tuturor polițiștilor”, a spus Marius Coman

Naționala polițiștilor din România a făcut o frumoasă propagandă sportului rege încheind la egalitate partida cu echipa similară a Poloniei. Iar cel mai plăcut lucru a fost că golul IPA România a fost înscris de brăileanul Marius Coman, fotbalist activ la Viitorul Ianca.

Atacantul a comentat cu o mare corectitudine desfășurarea partidei internaționale.

“A fost un eveniment impresionant. Pe data de 24 iulie, Poliția Națională a Poloniei a împlinit 100 de ani și cu acest prilej, Organizația IPA Polonia ne-a invitat să jucăm un amical pentru a celebra acest mare eveniment pentru ei, unul organizat într-un mod impecabil, pe terenul echipei Piasr Gliwice, din prima ligă poloneză, un stadion cu o capacitate de 13.000 de spectatori, cu condiții ireproșabile. La acest eveniment a participat și președintele Poloniei, plus alți miniștri importanți din țara organizatoare. Meciul a avut două reprize diferite. Naționala noastră a avut prima ocazie în minutul 2 când, după o pasă primită de la mine, jucătorul echipei noastre a ratat din postura de unu contra unu cu portarul gazdelor. În minutul 20, am primit mingea cam la 25 de metri de poarta adversă, am driblat în interiorul careului un fundaș advers și am trimis un șut impecabil în stânga portarului, în vinclu și era 1-0 pentru noi. Până la pauză am mai avut două ocazii dar colegul meu din atac le-a irosit pe ambele. În repriza a doua meciul a fost echilibrat. Naționala Poloniei a forțat egalarea și a reușit-o dintr-o fază fixă, în minutul 70. Până la sfârșitul meciului au mai fost câte două ocazii de fiecare parte dar rezultatul de pe tabelă nu s-a schimbat.

Ținând cont că echipa Poloniei avea un palmares de invidiat, avea numai victorii, cu Germania 5-0, Statele Unite ale Americii 5-1, Ucraina 3-1, suntem foarte mulțumiți de cum am evoluat în primul nostru meci internațional, de primul nostru rezultat. Și în mod personal, sunt foarte fericit că sunt primul marcator din istoria naționalei României a tuturor polițiștilor. Încă o dată vreau să mulțumesc conducerii Penitenciarulul Brăila, domnilor directori și tuturor colegilor care m-au susținut și încurajat pentru această convocare și, nu în ultimul rând, clubului Viitorul Ianca care m-a trimis pregătit pentru acest meci, la care au asistat aproximativ 3.000 de spectatori”, ne-a declarat Marius Coman.

La acest meci internațional, în echipa României a mai fost un brăilean, Valentin Ion, care a jucat titular în prima repriză și a avut și el o evoluție apreciată de toată lumea. Acesta este tot angajat al Penitenciarului Brăila și a fost chemat la lot cu trei zile înaintea acestei partide, pentru a înlocui un jucător care s-a accidentat.

Vă reamintim că Marius Coman a făcut parte din naționala României la Campionatul European de fotbal al Penitenciarelor din Europa. La competiție au participat naționalele a 10 țări, iar România s-a clasat pe locul al patrulea. Golgeterul naționalei țării noastre la europenele din 2018 a fost Marius Coman, cu cinci reușite.