Dacia Unirea – CS Baloteşti 2-2. Brăilenii au smuls un punct în prelungiri

• astfel, echipa brăileană a ajuns la al patrulea meci fără victorie, şi doar datorită golaverajului este deasupra zonei retrogradării

Formaţia brăileană a bifat sâmbăta trecută cel de al patrulea meci fără victorie şi doar datorită golaverajului se află deasupra liniei care delimitează zona retrogradării. Măcinată de mari probleme financiare, în urma cărora a pierdut şi câţiva jucători valoroşi, Dacia Unirea a fost nevoită să alerge după egalare de două ori în partida cu o echipă din zona “nisipurilor mişcătoare”, CS Baloteşti, şi să smulgă, in extremis, un punct, în prelungirile reprizei a doua.

În duelul cu o formaţie care s-a aşezat pe două rânduri în faţa propriului careu Dacia Unirea a avut prima ocazie de gol în minutul 10, când Iosofache a şutat la colţul scurt dar Iordan a deviat mingea în corner. Cinci minute mai târziu, pe contraatac, Alexandru Coman a rămas singur cu Ţicrea dar a trimis mingea în bară. A fost avertismentul care a anunţat golul oaspeţilor, pentru că, în minutul 18, Nica a întors mingea la Lucian Ion iar acesta a şutat la colţul scurt şi a deschis scorul. Până la pauză, brăilenii au asaltat poarta apărată de Iordan însă nu au reuşit să restabilească egalitatea deşi au avut câteva ocazii de gol. În minutul 30, Covaciu a centrat foarte bine din corner dar Pop, dintr-o poziţie foarte bună, a trimis mingea pe lângă poartă şi tot după o fază fixă Ivan a recentrat în faţa porţii dar Flămânzeanu, cu riscul unui autogol, a înlăturat pericolul. La cornerul care a rezultat, Frunză i-a pasat lui Pop însă atacantul formaţiei gazdă a şutat prea slab ca să-l învingă pe portarul Baloteştiului.

Echipa gazdă a controlat ostilităţile în primul sfert de oră al reprizei a doua, iar ocaziile s-au succedat la poarta lui Iordan. După un corner executat de Covaciu, Cosmin Mihai (min. 50) a trimis mingea, cu capul, pe lângă bară, iar şase minute mai târziu Covaciu a şutat violent de la marginea careului şi Iordan a boxat mingea din faţa lui Pop. Golul care plutea în aer a venit în minutul 58 când, după o cursă personală, Niţă a fost faultat la marginea careului, arbitrul nu a fluierat infracţiunea, mingea a juns la Alexandru Pop, iar acesta a restabilit egalitatea. CS Baloteşti a continuat să se apere supraaglomerat şi, pe contraatac, a reuşit din nou să treacă în avantaj în minutul 78 când Nica a profitat de marcajul larg făcut de Cosmin Mihai şi a marcat al doilea gol al oaspeţilor. Formaţia brăileană s-a aruncat cu întreg efectivul în jumătatea adversă de teren şi după două situaţii de poartă care i-au avut în prim plan pe Covaciu şi Frunză, în primul minut de prelungire al reprizei a doua au reuşit să egaleze prin Olimpiu Bucur, după o centrare foarte bună a lui Banyoi. La ultima fază, Stănciulescu a avut o intervenţie salvatoare la şutul lui Coman iar partida de pe Municipal s-a încheiat nedecis, 2-2.

Dacia Unirea: Ţicrea – Niţă, L. Ivan, Stănciulescu, C. Mihai (min. 79: Cubleşan) - Iosofache (min. 46: C. Roşu), Covaciu, Frunză, Ciucureanu (min. 46: Banyoi) – Bucur, A. Pop.

Antrenor: Alin Pânzanu