Bronz pentru Denisa Balaban şi Robert Simion la juniori I

• cei doi atleţi de la LPS Brăila au urcat pe podium la 100 respectiv 110 m garduri

Vinerea si sâmbăta trecută, atleţii juniori I din ţară au participat la Campionatul Naţional de atletism, penultima competiţie naţională oficială desfăşurată în aer liber.

La această competiţie, LPS Brăila a participat cu patru sportivi iar bilanţul a fost de două medalii de bronz. Denisa Balaban, atletă pregătită de profsorul Fănel Ionescu, a obţinut medalia de bronz la 100 m garduri, iar colegul ei de grupă, Darius Techiu, s-a clasat pe locul al 7-lea la 110 m garduri. Cu menţiunea că ambii atleţi sunt încă juniori II.

Robert Simion, de la grupa profesoarei Sica Lazăr, a cucerit cea de-a doua medalie de bronz la această competiţie. Simion s-a clasat pe locul al 3-lea la 110 m garduri şi pe al 7-lea la 200 m plat. Printre finaliştii probei de garduri s-a regăsit şi Robert Hariga care a trecut linia de sosire pe poziţia a 6-a. Simion şi Hariga sunt alteţi juniori I în primul an.

“Ca timpi realizaţI, consider că ne-am descurcat binişor, atleţii noştri şi-au îmbunătăţit recordurile personale, ca locuri nu suntem mulţumiţi. Am pornit cu stângul vineri. În prima zi a competiţiei, tabela electronică nu a funcţionat dimineaţă. Organizatorii s-au chinuit să o pună în funcţiune şi din această cauză startul în probele la care eram noi interesaţi s-a dat cu întârziere. Iar cronometrajul, în prima jumătate a zilei, s-a făcut manual. Sportivii nu au avut timpul necesar să se pregătească pentru următoarea participare. Dar nu caut scuze pentru rezultatele obţinute”, ne-a declarat profesoara Sica Lazăr.

Încă junior II, Alexandru Şendrea de la CSM Brăila, de la grupa profesoarei Irina Roată, s-a clasat pe locul al 4-lea la 110 m garduri, iar colegul său de club, Sebastian Băjănică, a ocupat poziţia a 8-a la săritura în lungime.

Brăileanca Andreea Dinu, pregătită de profesorul Nicolae Iorga, care a concurat numai pentru CSM Oneşti, s-a clasat pe locul al 4-lea la 400 m garduri şi pe al 7-lea la 100 m garduri.