Victorie la scor si spectacol la ultima aparitie pe teren propriu

Pina la urma, decizia lui Mihai Ciobanu de a restructura din temelii echipa braileana a dat roade. Daca la Steaua II brailenii au fost lipsiti de orice fel de sansa, pentru ca nu au avut un atacant care sa fructifice macar una dintre ocaziile create, vinerea trecuta, la ultima lor aparitie in fata spectatorilor din acest tur, au facut o repriza a doua foarte buna, iar scorul reflecta acest lucru.
Prima repriza a fost una echilibrata, iar fazele periculoase in cele doua careuri au fost rare.
CF Braila ar fi putut deschide scorul inca din minutul 10 daca juniorul Ilie ar fi gasit o alta rezolvare a unei situatii destul de simple, Au urmat doua suturi ale lui Bosoi, spre poarta lui David, dupa care, tot la o centrare a lui Bosoi, Militaru a marcat un gol imparabil in propria poarta.
Cu toate ca au trecut in avantaj, iar oaspetii au acuzat socul autogolului, brailenii nu au stiut sa profite de situatia creata pina la pauza, consemnindu-se doar doua situatii de gol, cite una de fiecare parte.
In minutul 43 Rotaru a centrat perfect in fata portii, Armencea si-a plasat bine lovitura de cap, insa Mitrea a fost la post.
La faza imediat urmatoare, gazdele au lansat un contraatac rapid, insa Chipciu a fost blocat in extremis de Nita, chiar in momentul sutului.

Cu toate ca a fost usor accidentat, Alexandru Chipciu a avut o evolutie apreciata de spectatori

CF Braila a realizat un joc foarte bun in partea a doua a intilnirii si pe linga cele trei goluri marcate a mai ratat cel putin tot atitea mari ocazii de a inscrie, toate in situatie de unu la unu cu portarul constantean.
Bosoi (min. 49) a dat semnalul unui asediu total la poarta adversa, insa mingea trimisa de el cu capul a trecut la o palma peste transversala, a urmat un sut foarte puternic al lui Chipciu, David a respins mingea in fata, Ilie a incercat un sut plasat insa in calea balonului s-a intercalat fundasul Iantoc si mingea a iesit in out.
Descatusarea gazdelor a venit in minutul 57, cind Pascu l-a vazut iesit din poarta pe David si a trimis un lob perfect de la 45 de metri, iar mingea s-a scurs pe sub bara transversala, in plasa portii lui David si scorul a devenit 2-0.
Cel care avea insa sa devina jucatorul meciului, a fost Marius Lupu. Introdus in teren in minutul 53, in locul lui Coman, Lupu a pus latul la centrarea lui Bosoi si CF Braila avea deja un avans de trei goluri. Dupa numai sapte minute, acelasi jucator a sutat de la 18 m fara sperante pentru portarul constantean.
Dupa ce a reusit dubla, Marius Lupu i-a dat doua pase de gol lui Chipciu, insa atacantul brailean a sutat prima data in portar, iar a doua oara a plasat mingea pe linga David, insa aceasta a trecut milimetric pe linga coltul lung.
Cu doua minute inainte de finalul partidei, oaspetii au marcat golul de onoare prin Gramosteanu, care a transformat o lovitura libera, sutind plasat, pe linga zidul brailean.
CF Braila a incheiat meciul in inferioritate numerica dupa ce juniorul Stefan Mitrea a vazut cel de-al doilea cartonas galben.
Concluzia, si fara vedetele carora le-a dat o prea mare atentie pina in urma cu citeva runde, CF-ul s-a descurcat foarte bine in fata unei echipe cu jucatori experimentati, precum Nita, Gramosteanu, Chiperi sau Posirca, ceea ce inseamna ca in lotul largit exista jucatori care pot deveni optiuni serioase pentru Mihai Ciobanu in sezonul de primavara.

CF Braila: Mitrea - St. Mitrea, Olenic, V. Nicolae, Ilie (min. 65: Dragus) - Bosoi, Stanciulescu (min. 65: Moldoveanu), Pascu, Necoara - Coman (min. 53: Lupu), Chipciu (min. 84: Costache).