Victoria Traian a remizat, 2-2, la Chiscani şi a produs surpriza campionatului

Victoria Traian a întrerupt sâmbăta trecută seria victoriilor echipei Sportul Chiscani iar Constandache şi colegii săi au plecat cu un punct nesperat de pe terenul liderei. Meciul a fost dominat cap- coadă de formaţia pregătită de Georgel Pascu însă gazdele fie că au ratat din situaţii clare, fie nu au reuşit să-l învingă pe portarul Viorel Constandache, de departe cel mai bun jucător al formaţiei vizitatoare. Per ansamblu, a fost o partidă de angajament, echipa gazdă a dominat teritorial dar Victoria Traian s-a apărat pe mai multe rânduri şi a căutat în permanenţă să fracţioneze jocul liderei. Încă din primul minut al partidei, Constandache a avut o paradă salvatoare la mingea trimisă, cu capul, din patru metri, de Vali Durbacă iar în minutul 10 Liviu Boariu a şutat violent de la marginea careului însă mingea a lovit bara transversală. Sportul a înscris prin Pascu în minutul 14, însă, cu toate că a lăsat faza să se desfăşoare, Dragoş Mocanu a anulat reuşita mijlocaşului pe motiv de fault în atac. Două minute mai târziu, deşi Pascu a fost faultat clar la marginea careului advers, centralul a lăsat jocul să continue, a urmat un contraatac al formaţiei vizitatoare, iar Ciocan şi-a adus echipa în avantaj. După alte două minute a venit golul egalizator. Pascu i-a pasat lui Ionuţ Huţu, iar acesta a făcut inutilă intervenţia lui Constandache. Vali Durbacă a făcut o preluare largă şi a irosit şansa de a înscrie şi tot el a reluat, cu capul, spre poartă, Constandache a deviat mingea până la Huţu, iar gazdele au obţinut doar un corner. În minutul 43, Zărnescu i-a pasat lui Huţu iar mijlocaşul a stabilit scorul primei reprize, 2-1, pentru Sportul.
La patru minute de la reluare, Zărnescu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene şi gazdele au rămas în inferioritate numerică. Contrar cursului jocului, în minutul 55 oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă, Paul Olmazu a şutat în faţa porţii, iar mingea a luat o traiectorie ciudată din cauza vântului şi a intrat în vinclul porţii apărate de Ghighimoc. Liviu Boariu (min. 58) şi Vali Durbacă (min. 63) au fost aproape de a-şi aduce echipa în avantaj însă şi oaspeţii au avut o mare ocazie în minutul 76, când Claudiu Boariu a blocat la marginea careului mic mingea şutată de Ciocan. Sportul a forţat victoria pe finalul partidei, însă nu a mai reuşit să înscrie din cauza unei evoluţii foarte bune a portarului Constandache. Pe finalul partidei, ambele bănci de rezerve au protestat la deciziile centralului însă jocul în teren nu a degenerat, iar partida s-a încheiat nedecis, 2-2.

Sportul Chiscani: Ghighimoc - C. Boariu, Dobrin, Smeu (min. 80: Bălan), Zărnescu - L. Boariu, Bogdan, Costache, Huţu - Pascu (min. 51: Milea), V. Durbacă (min. 72: Mirescu).
Victoria Traian: Constandache - Martinescu, Tureac, Postolea (min. 78: M. Stoian), Zăgan - P. Olmazu, D. Nistor (min. 46: Văsii), Pârliţeanu, Neagu (min. 46: Leu) - Ciocan, Barbu.