1.Casillas - 15.Sergio Ramos, 22.Pablo, 5.Puyol, 3.Pernia - 8.Xavi, 14.Xabi Alonso (6.Albelda), 16.Marcos Senna - 9.Fernando Torres, 11.Luis

Ucraina: 1.Sovkovski - 5. Yezerski, 6.Rusol, 17.Vasciuk,

2.Nesmachni - 9.Gusiev (16. Vorobei '46) 4. Timosciuk, 14.Gusin (8.Selaiev '46), 21.Rotan (11.Rebrov '64) -10.Voronin, 7. Sevcenko.

Antrenor: Oleg Blokhin.
Cartonase galbene: Rusol '17, Yezerski '53.
Cartonase rosii: Vasciuk '47.
Meciul disputat la Leipzig a

fost arbitrat de o brigada de arbitri din Elvetia, avindu-l la centru pe Massimo Busacca, ajutat la cele doua linii de Francesco Buragina si

Matthias Arnet.

Grupa H si-a programat derbiul Spania-Ucraina inca de la inceput. Un derbi numai pe hirtie, pentru ca meciul a fost la

discretia ibericilor din primul si pina in ultimul minut.
Selectionerul Spaniei, Luis Aragones, a inceput partida cu legiunea straina de

la Liverpool, Luis Garcia si Xabi Alonso, pe teren si cu cea de la Arsenal, Reyes si Cesc Fabregas, pe banca. Tot pe banca a stat si vedeta

Raul, in atacul spaniol fiind preferati David Villa si Fernando Torres. In echipa ucraineana, aflata la primul meci din istorie la un turneu

final al Cupei Mondiale, antrenorul Oleg Blohin l-a fortat titular pe Sevcenko, revenit dupa o accidentare, si a trimis cinci jucatori de la

vicecampioana Dinamo Kiev sa-l sustina. Campioana Sahtior Donetk, pregatita de Mircea Lucescu, a fost reprezentata in formatia de start de un

singur jucator, mijlocasul Timosciuk.
Spaniolii si-au inceput raidurile din primul minut, combinatiile atacantilor Garcia, Torres si

Villa, bine sustinuti de Xavi, Alonso si Sergio Ramos, ultimul intr-o pozitie mai putin obisnuita decit cea de la Real, aceea de fundas

dreapta, punind probleme defensivei ucrainene. Doua faze fixe au stabilit scorul primei reprize. In minutul 12, brazilianul naturalizat

spaniol Senna a trimis o bomba de la peste 25 de metri si l-a obligat pe Sovkovski sa respinga in corner. Lovitura de la colt a fost

executata foarte bine de Xavi, iar Alonso a trimis cu capul mingea in poarta, deschizind scorul. Apoi, in minutul 16, Pernia a fost faultat

la 23 de metri, iar David Villa a marcat din lovitura libera dictata de Massimo Busacca, dupa ce mingea a fost deviata de zidul

ucrainean.
La 2-0, spaniolii au inchis jocul, iar elevii lui Oleg Blohin au atacat fara vlaga poarta lui Casillas. Sevcenko, izolat in

mijlocul apararii spaniole, nu a beneficiat de mingi utile, fiind anonim pe toata durata partidei. O singura faza a fost pe placul sau, in

minutul 12, dar vedeta proaspat achizitionata de Chelsea a fost oprita nejustificat pentru ofsaid de asistentul elvetian. Acelasi arbitru

asistent a mai “comis-o" o data in minutul 42, cind a semnalizat aiurea o pozitie de ofsaid la Voronin.
Repriza a doua a inceput la fel de

bine pentru spanioli. In minutul 47, Torres, talonat de Vasciuk, a scapat spre poarta lui Sovkovski si a sutat slab. Insa Busacca a

considerat ca atacantul de la Atletico Madrid a fost jenat de fundasul ucrainean, a dictat penalti si i-a aratat cartonasul rosu

fotbalistului de la Dinamo Kiev. O noua faza discutabila, judecata in favoarea Spaniei. Villa a fructificat prima lovitura de la 11 metri

acordata la aceasta editie a Cupei Mondiale, cu toata opozitia lui Sovkovski, care a ghicit traiectoria mingei, dar nu a putut sa o respinga.

Cu un om mai mult pe teren, spaniolii au jucat la spectacol, in timp ce ucrainenii au cautat golul de onoare. Suturile expediate de Voronin

si Rebrov au fost aproape de a-si atinge tinta, dar tot ibericii au inscris: o combinatie de senzatie care i-a avut in prim-plan pe Puyol si

pe Fernando Torres a fost finalizata de ultimul cu un sut imparabil, in minutul 82.
Astfel, Spania a cistigat cu 4-0, a stabilit cea mai

mare diferenta de scor a turneului final pina in prezent si s-a instalat confortabil pe primul loc al Grupei H.