Salbă de medalii la naţionale, pentru tenismenii veterani brăileni

• Valeriu Ilie şi Ionel Cerchia au devenit campioni naţionali la simplu • tot la simplu, Cristi Burlacu a cucerit medalia de bronz • Tase Iorgovan şi Cristi Velev sunt vicecampioni naţionali la dublu • şi Valeriu Ilie are o medalie de bronz la dublu

La ediţia 2018 a Campionatelor Naţionale de tenis rezervate sportivilor veterani, organizate de clubul Atlas la Galaţi, doi brăileni şi-au adjudecat titlurile naţionale, Valeriu Ilie, la plus 65 ani, şi Ionel Cerchia, la plus 60 ani. Tot la simplu, Cristi Burlacu s-a clasat pe locul al treilea, la plus 35 ani, iar la dublu, Tase Iorgovan şi Cristi Velev au devenit vicecampioni naţionali, iar Valeriu Ilie şi Mihai Geantă s-au clasat pe locul al teilea.

La categoria plus 65 ani, Valeriu Ilie l-a învins în două seturi, 6-2, 7-6, în semifinale, pe gălăţeanul Alexandru Ivaşcu. În finală, tenismenul brăilean l-a întâlnit pe bucureşteanul Vasile Vespan şi tradiţia s-a respectat, Valeriu ilie s-a impus cu 6-3, 6-3.

La dublu Valeriu Ilie şi Mihai Geantă din Slobozia au concurat la categoria plus 60 ani şi s-au clasat pe locul al treilea.

“A fost un turneu la care au participat 110 tenismeni, foarte bine organizat din toate punctele de vedere. S-a jucat pe patru terenuri superbe, iar premiile au fost mobilizatoare. Mă bucur că am câştigat şi cred că în acest moment, cu punctele acumulate, pot trece pe primul loc la această categorie de vârstă. Asta, în condiţiile în care prietenul meu, Valentin Raus nu a participat la niciun turneu în această perioadă. Au fost mulţi brăileni la Galaţi şi de data aceasta rezultatele au fost foarte bune”, ne-a declarat Valeriu Ilie.

La plus 60 ani brăileanul Ionel Cerchia a câştigat finala cu Mihai Geantă şi a devenit campion naţional. Cristi Burlacu a fost învins în semifinale cu 6-2, 6-0 de suceveanul Florin Popovici şi a ocupat locul al treilea. Iar la dublu, la plus 50 ani, Tase Iorgovan şi Cristi Velev au fost învinşi în două seturi, în finală de Ovidiu Popescu şi Constantin Stanciu.