HC Dunărea a “deraiat” Rapidul la Brăila

• partida câștigată cu 28-27 de formația pregătită de Jan Leslie s-a ridicat la nivelul unui derby • sâmbătă, 30 septembrie, HC Dunărea dispută returul cu Valur • meciul începe la ora 17.00

Disputa dintre HC Dunărea Brăila și Rapid București a fost una la intensitate maximă și din acest motiv a intervenit precipitarea și unele greșeli pe ambele faze ale celor două combatante.

Arbitrii Belean și Hendrea au incitat ambele formații prin multe decizii eronate.

Rapid a deschis scorul prin Grozav în primul minut. Egalarea, 1-1, a survenit trei minute mai târziu, după golul marcat de Kanaval. Formația bucureșteană s-a desprins la 3-1 în minutul 5, tot după o reușită a Sorinei Grozav. Rapid a condus pe tabelă până în minutul 10, când Liscevic a rstabilit egalitatea, 5-5, iar la capătul primului sfert de oră, după o evoluție foarte bună, HC Dunărea s-a desprins la 8-6, a marcat Zivkovic, apoi la 11-7, după golul semnat de Popa (min. 17).

Formația brăileană a condus și la cinci goluri diferență, 16-11, gol marcat de Liscevic, dar la pauză tabela indica scorul 16-12, în favoarea gazdelor.

În repriza a doua, HC Dunărea și-a păstrat avansul de patru goluri până în minutul 44.

Rapid a forțat pe final de meci iar finalul a fost unul nerecomandat cardiacilor. S-a ajuns la un scor de egalitate, 27-27, iar Kanaval a parafat victoria formației brăilene cu 28-27. La acest succes o contribuție importantă a avut-o portarul Elen Șerban, cu o evoluție excelentă în finalul meciului. Portarul de la HC Dunărea și-a trecut în cont 11 parade în acest meci.

Sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 17.00, HC Dunărea dispută returul cu Valur din turul al doilea al EFH European League.

Pentru HC Dunărea au marcat: Zivkovic 7 goluri, Liscevic 4, Kanaval 3, Venancio 3, M. Gonzalez 3, Udriștoiu 2, Araujo 2, Schmelzer 2, Popa 2.  Antrenor Jan Leslie.