Derby-ul etapei a doua a returului se disputa la poalele Timpei

Linia de clasament a celor doua formatii inaintea partidei directe
2 Forex Brasov 16 8 4 4 25-19 28
3 Dacia Unirea Braila 16 7 6 3 19-11 27

Daca la inceputul turului Forex parea una dintre formatiile care cu siguranta vor retrograda, incepind cu etapa a treia au urmat patru succese consecutive si apoi o serie de rezultate notabile, 2-2 cu Ceahlaul si 3-2 cu FC Brasov, care au urcat-o pe pozitia a doua.
Acum echipa la care principalul investitor este cunoscutul fotbalist Adrian Ilie se lupta cu alte trei formatii, Dacia Unirea, concitadina FC Brasov si FC Botosani, pentru locul al doilea.
Un prim "duel" va avea loc astazi, la poalele Timpei, Forex - Dacia Unirea, indiscutabil un interesant derby intre doua formatii de pe podium.
Cu siguranta ca brasovenii nici nu concep un alt verdict decit victoria, insa acelasi lucru il vizeaza si formatia braileana.
Pauza competitionala de doua saptamini i-a permis antrenorului Imilian Serbanica sa puna la punct toate detaliile pentru ca Dacia sa faca o figura frumoasa in aceasta deplasare, iar jucatorii par, mai mult ca niciodata, hotariti sa-si continue cursa pentru barajul de promovare.
"In primul rind ma bucura faptul ca am avut posibilitatea sa-i recuperam pe cei doi portari, Olteanu si Bodea, pentru a putea ataca meciul de la Brasov cu cea mai buna formula de echipa. Jucatorii s-au comportat admirabil la antrenamentele din aceasta saptamina si i-am vazut mobilizati pentru aceasta partida foarte importanta din care vrem sa scoatem cit mai mult posibil", declara Imilian Serbanica.

Dacia a cistigat la scor duelul de la Braila

In etapa a doua a turului, la prima aparitie in fata propriilor suporteri, formatia braileana a avut o evolutie excelenta, fapt consemnat la finalul partidei si de tabela de marcaj care arata un scor fluviu, 5-1.
Gorga a marcat in minutul trei, iar Ungureanu (min. 20) a stabilit scorul primei reprize, 2-0.
Cu o singura exceptie, faza din minutul 62 cind oaspetii au reusit sa inscrie golul de onoare prin Coman, Dacia a stat cu tot efectivul in jumatatea de teren adversa si a mai reusit sa inscrie de inca trei ori, ordinea fiind aceeasi din prima parte, Gorga, Ungureanu, ultimul marcator al gazdelor fiind Marian Covaci.
Din formatia braileana care a umilit atunci Forexul nu mai fac parte Giani Gorga si Ionila care au plecat la Petrolul Ploiesti insa in lot au aparut alti fotbalisti precum Ochia, Sandru, Mihaita Stoian, jucatori care ii pot suplini pe cei plecati.