Dacia Unirea a încheiat cu o victorie sezonul regulat

Dacia Unirea a încheiat cu o victorie sezonul regulat, 2-0, în partida de pe Municipal, cu Bucovina Pojorâta şi va intra în play off pe locul al treilea în clasament. Dacia Unirea a avut patru mari ocazii de gol în primul sfert de oră însă Muscă (min. 4) nu a găsit spaţiul porţii de la 4 metri iar mingea şutată de Onofraş (min. 7) a fost respinsă de la rădăcina barei de Pop. După o acţiune a lui Frunză încheiată cu o centrare în faţa porţii, Cristescu (min. 13) a fost la un pas de autogol iar la faza imediat următoare Laurenţiu Ivan a şutat de la marginea careului mic însă portarul oaspeţilor a înlăturat pericolul. Elevii lui Alin Pânzaru au continuat să atace şi, în minutul 32, au reuşit să deschidă scorul prin Onofraş după o acţiune personală încheiată cu o centrare a lui Stănciulescu. Puşcaşu a fost la un pas de 2-0 în minutul 33 însă Pop a reuşit să respingă mingea in extremis, în corner, iar cu două minute înainte de finalul primei reprize, pe contraatac, Muscă a lobat mingea peste Pop, însă portarul formaţiei din Pojorâta a reuşit să o devieze în corner. Bucovina Pojorâta a avut o singură situaţie de poartă periculoasă însă nu jucătorii formaţiei vizitatoare au periclitat poarta lui Mitrea ci Muscă, atacantul Daciei Unirea care, venit în sprijinul apărării, a trimis mingea razant cu bara propriei porţi. În minutul 58, Frunză a fost blocat in extremis de Jarda, iar cinci minute mai târziu, pe fondul dominării echipei brăilene, Coman l-a deposedat de minge pe Roşu, a pătruns în careul brăilean dar a fost blocat în momentul şutului de Stănciulescu şi tabela a rămas nemodificată. Brăilenii au iniţiat imediat un contraatac prin acelaşi Stănciulescu dar căpitanul de echipă al gazdelor, Sorin Frunză, a şutat imprecis. În minutul 82, Dacia Unirea a obţinut un penalty însă Dima a şutat telefonat şi portarul Pop a reţinut mingea. Golul care plutea în aer a venit trei minute mai târziu când Frunză s-a distrat cu apărătorii adverşi, a centrat în faţa porţii iar Puşcaşu a stabilit scorul final al partidei, 2-0, pentru Dacia Unirea. Sâmbătă, 9 aprilie începe turneul play off, iar formaţia brăileană va juca primul meci acasă, cu Farul Constanţa.