Ceahlaul a revenit in Divizia A

S-a tras cortina peste editia de campionat 2005-2006 una in care dintre favorite doar Ceahlaul a reusit sa-si duca la bun sfirsit planurile.
Pentru a treia oara consecutiv, din seria I a Diviziei B la fotbal, promoveaza pe prima scena a fotbalului romanesc tot o echipa din Moldova.
Cu obiectivul realizat inca din tur, Ceahlaul Piatra Neamt si-a permis sa faca si cadouri, in partea a doua a sezonului, cedind puncte formatiilor din aceeasi zona geografica pentru sprijinul acordat in prima parte a campionatului. Dupa partida cu Gloria Buzau din ultima etapa, cistigata de ceahlaul cu 3-1, gindurile conducatorilor si inclusiv ale presedintelui de onoare, Gheorghe Stefan, se indreapta spre viitorul echipei, iar printre obiectivele lor figureaza atit cooptarea unor jucatori, cit si a unui nou antrenor.

Forex s-a calificat la barajul de promovare

In ultima runda, Forex a avut o sarcina mult mai dificila decit se astepta in disputa cu Precizia Sacele. Oaspetii au venit hotariti sa incurce planurile "forestierilor" si acest lucru parea realizabil, tinind cont de faptul ca in minutul 22 au reusit sa inscrie prin Elca.
Forex a revenit insa in joc si chiar daca i s-a refuzat un penalty a reusit totusi sa egaleze, prin Stinga, cu trei minute inainte de finalul primei reprize.
In minutul 47 gazdele au preluat conducerea in urma reusitei lui Coman, iar cel mai bun jucator de pe teren, Florin Manea, a marcat pentru 3-1. In minutul 7, Coman a reusit dubla si astfel acum Forex asteapta cu incredere barajul pentru promovare si spera sa aduca Brasovului o echipa in primul esalon.
Concitadina FC Brasov a cistigat cu 4-2 la Constanta insa nu a reusit decit performanta de a incheia campionatul pe podium, la un punct de ocupanta locului al doilea si probabil ca in aceasta vara vor avea loc transformari mari in lotul ex-divizionarei A. Nu este exclus insa ca in cazul in care Forex va promova FC-ul sa revina la sentimente mai bune si sa accepte fuziunea.

Callatis, FCM Tirgoviste si Laminorul, echipe cu state vechi in B au retrogradat

Dunarea Galati a facut figuratie la Tirgoviste insa gazdele, cu toate ca au cistigat, au retrogradat in Divizia C, esalon spre care au plecat si alte doua echipe constantene, Callatis si Portul. Formatia din Mangalia a asteptat in zadar un miracol la Navodari. Aceasta insa nu s-a produs, Altay valorificindu-si avantajul de a juca pe teren propriu. Gazdele s-au impus cu 3-1, scor stabilit inca de la pauza, gratie reusitelor lui Ialcin (min. 5), L. Stefan (min. 20) si Hampu si s-au salvat in ultimul moment de la retrogradare.
O victorie demna de toata lauda a obtinut Laminorul Roman. Cu toate ca nu mai aveau nici o speranta de a se salva, romascanii au luptat cu mult angajament si au reusit sa se impuna cu 1-0 in fata Daciei Unirea.
Un meci de "familie" s-a derulat la Suceava intre Cetatea si Petrolul Moinesti. Cu o remiza "de salon" sucevenii au ocupat in final pozitia a cincea insa pentru moinesteni a fost doar un rezultat de palmares, ei urmind sa evolueze din toamna in cel de-al treilea esalon fotbalistic al tarii.