Brăilencele au câştigat sub Tâmpa şi încă mai speră la podium

Formaţia brăileană a câştigat partida de la Braşov şi din nou meritul pentru acest succes îi aparţine Elenei Voicu, portarul fiind jucătoarea decisivă pentru gruparea de la Dunăre. În afară de alte parade salvatoare, portarul echipei HC Dunărea a parat şi trei aruncări de la 7 metri.
Pe ansamblu, meciul a fost echilibrat şi cu răsturnări de situaţii. HC Dunărea a condus cu 3-1 în minutul 5 însă braşovencele au restabilit egalitatea, 5-5, în minutul 13 şi apoi au preluat conducerea, la un gol, 7-6. Pe finalul primei reprize, Corona a avut două goluri avans, 13-11, însă Horjea şi Brot au marcat, iar după primele 30 de minute scorul era egal, 13-13.
Braşovencele au venit motivate de la cabină şi au condus la un gol diferenţă la începutul părţii secunde însă treptat formaţia vizitatoare a revenit în joc şi s-a desprins la două lungimi, 18-16. Elevele lui Costică Buceschi şi Cristian Preda au gestionat foarte bine finalul partidei şi au reuşit o serie de patru goluri astfel că, în minutul 57, HC Dunărea conducea cu 22-19. Gazdele au mai înscris de două ori prin Chiper însă nu au reuşit şi golul egalizator iar brăilencele au câştigat la un gol şi acum încă mai speră la medaliile de bronz. Pentru a-şi realiza obiectivul, HC Dunărea trebuie să câştige în ultima etapă partida de pe teren propriu cu HCM Roman iar HC Zalău să realizeze o minune şi să o învingă pe Corona Braşov.
Pentru HC Dunărea au marcat Tiron 6 goluri, Pârvuţ 5, Apetrei 3, Horjea 3, Brot 2, Irimia 1, Moldovan 1, Czeczi 1, iar pentru Corona au înscris Cartaş 4 goluri, Chiper 3, Briscan 3, Zamfir 3, Raţiu 2, Hotea 2, Neagu 2, Dincă 1, Bondar 1.