Banel Nicolita, convocat din nou la Nationala

Nationala de fotbal a Romaniei a invins formatia Turciei, fara prea mari probleme, in amicalul jucat, miercuri seara, pe stadionul “National-Lia Manoliu", din Bucuresti. La sfirsitul partidei, tabela de marcaj indica 2 - 0, goluri ce au fost date de catre stelistul Nicolae Dica (min. 62) si de jucatorul Fiorentinei, Adrian Mutu (min. 71). Cu toate ca la inceput, meciul a fost dominat de oaspeti, romanii si-au revenit repede si au incercat mentinerea unui echilibru aproape perfect. Tricolorii s-au dezlantuIt dupa pauza, iar in a doua repriza, turcii aproape ca nu s-au observat pe teren. Banel Nicolita a fost convocat iarasi la Nationala, el jucind din a doua repriza. Selectionerul Piturca l-a schimbat pe Mirel Radoi cu Dorinel Munteanu, care a adus pasa sa de calitate iar "Jardel" a intrat in locul lui Florentin Petre si a marit imbucurator viteza pe flanc. Banel s-a remarcat prin vitalitatea si daruirea sa, el avind chiar si o ocazie de a marca, insa a fost luat prin surprindere si a sutat pe linga poarta din 6 metri. De asemenea, a mai avut si o centrare destul de buna pentru Mutu, care a reluat cu capul din plonjon dar, din pacate, nu a nimerit spatiul portii. Se asteapta din partea tricolorilor o partida la fel de buna si in meciul dintre Belarus si Romania, ce se va disputa la Minsk, pe 8 septembrie.