Viitorul Ianca - Victoria Traian, 2-1, într-un amical la Plopu

• echipa din Liga a IV-a a deschis scorul prin Remus Oprea și a condus cu 1-0 până în minutul 84 • Cheleș și Mucuță au întors soarta partidei în favoarea formației din Ianca

Viitorul Ianca a controlat primele 10 minute ale amicalului cu Victoria Traian dar nu și-a creat nicio ocazie de gol pentru că apărarea echipei din Traian a funcționat foare bine. Mucuță (min. 11) nu a găsit spațiul porții. Replica Victoriei Traian a venit în minutul 13, când I. Șerbăneascu a centrat în fața porții dar niciun coleg de-al său nu a fost la finalizare.

Prima mare ocazie de gol a amicalului a aparținut echipei antrenate de Viorel Tănase și Tudorel Pelin. La capătul primului sfert de oră al primei reprize, Chivu i-a pasat lui Mucuță însă atacantul echipei din Ianca nu a reușit să-l învingă pe Mihai. Portarul echipei oaspete a avut din nou un reflex salvator, în minutul 17, la șutul lui Băluță. Pe contraatac, I. Șerbănescu a centrat în fața porții însă Oprea a ajuns târziu la minge pentru a finaliza.

Victoria Traian a beneficiat de un corner în minutul 21, Cireașă a centrat pe colțul lung, Preda a reluat mingea cu călcâiul, la colțul lung însă Vlase a reușit să evite golul.

Minutul 28 a adus deschiderea scorului. După un un-doi între Mihai Ion și Moldoveanu, acesta din urmă i-a pasat lui Remus Oprea care a trimis mingea în vinclu și Victoria Traian conducea cu 1-0.

Echipa din Liga a IV-a ar fi putut să-și dubleze avantajul în minutul 30, dar în aceeași fază au ratat Oprea și Mihai Ion, acesta singur cu portarul gazdelor.

Repriza a doua a fost săracă în faze de poartă.

Pe contraatac, Victoria Traian a avut două oportunități de a înscrie, irosite de Mario Buzatu, respectiv Remus Oprea, ambele fiind rezolvate de portarul Poiană.

În condițiile în care din minutul 60 antrenorii Bogdan Grigore și Nicu Rotaru au trimis în teren mai mulți juniori, Viitorul Ianca a avut mai multe șuturi pe spațiul porții și, firesc, au venit și golurile. Dar Viitorul Ianca a egalat abia în minutul 84, prin Cheleș și a înscris golul victoriei în minutul 86, prin Mucuță.

“Cel mai bun jucător al amicalului a fost fără îndoială Emanuel Moldoveanu, care la 38 de ani, a arătat că vârsta nu are limite. Moldoveanu, Stănciulescu și Preda sunt un model pentru tinerii jucători ai echipei din Traian, juniori care promit foarte mult și pot aduce, pe viitor, un plus fotbalului brailean”, ne-a declarat profesorul Bogdan Grigore.

Viitorul Ianca: Vlăsie – Coteț, Popa, Cozman, Păvălache – Petrache, N. Ioniță, Chivu – Băluță, Mucuță, Gherghișan. Au mai jucat: Poiană, Ochiană, Tălmaciu, Moroianu, Ciochină, V. Neagu, Andrei, Ciucureanu, Cheleș, Custov, Șoptică.

Victoria Traian: A. Mihai - Cireașă, Stanciulescu, Preda, Recuci – Moldoveanu, P. Ioan, M. Ion, Mogoș - I. Șerbănescu, R. Oprea. Au mai jucat: Rusu, Ursea, Ene, S. Șerbănescu, L. Puia, D. Orășanu, M. Buzatu, A. Ciocan, Dragnea.