Viitorul Ianca a remizat, 2-2, cu Victoria Traian

• iar CS Făurei se distanţează la 5 puncte de locul al doilea • satelitul Daciei Unirea a obţinut prima victorie din play-out • Matei, de la Victoria Cazasu, a fost golgeterul rundei

Ultima etapă a turului turneului play-off a produs şi o detaşare a liderei, CS Făurei, la o distanţă de cinci puncte de a doua clasată, Victoria Traian. Conform aşteptărilor, formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă s-a impus la Viitorul Însurăţei, acolo unde a condus cu 2-0, a ratat şi un penalty prin Poteraşu, iar acelaşi jucător a marcat în propria poartă în minutul 81 şi a stabilit scorul final, 2-1 pentru CS Făurei. Pe stadionul Ştefan Vrăbioru, Viitorul Ianca a condus de două ori în partida cu Victoria Traian însă jocul s-a încheiat la egalitate. Dobrin a deschis scorul, în minutul 11, însă în penultimul minut de joc a primei reprize Ciocan a restabilit egalitatea. În repriza a doua, s-a jucat pe contre şi fiecare formaţie a trecut de mai multe ori pe lângă gol. Cu şase minute înainte de finalul partidei, Colniceanu a readus-o pe Viitorul Ianca în avantaj şi soarta partidei părea pecetluită. Formaţia vizitatoare nu a renunţat, însă, la luptă şi, după o acţiune periculoasă în jumătatea adversă de teren, Veber a pătruns în careul gazdelor şi a fost faultat grosolan de Andrei Crăciun, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Postolea a transformat lovitura de la 11 m, iar partida s-a încheiat la egalitate, 2-2. În urma acestei remize Victoria Traian şi-a înjumătăţit şansele la locul întâi. Victoria Cazasu, pentru care Matei a realizat un hat trick, s-a impus cu 5-3, în faţa celor de la Voinţa Şuţeşti, iar în felul acesta a revenit pe locul al treilea.

Miercuri, în play-out s-a disputat un singur meci, cel de pe stadionul Chimia din Lacu Sărat, în care s-au întâlnit Dacia Unirea 2 Brăila şi Gloria Movila Miresii. Prima repriză a fost dominată autoritar de echipa vizitatoare însă Gloria a marcat o singură dată prin Lazăr, în minutul 10, şi a irosit trei mari ocazii de gol. În partea a doua, cu Puia în mare vervă de joc, satelitul Daciei Unirea a întors rezultatul în favoarea sa. Stancu a restabilit egalitatea în primul minut al părţii secunde, iar Puia a adus-o pe Dacia în avantaj, 2-1. Ştergărel (min. 85) a egalat însă pe finalul partidei Văsii şi Puia au înscris pentru echipa gazdă, iar Dacia Unirea 2 Brăila a obţinut primul succes din play-out dar cu 11 puncte rămâne pe ultimul loc în clasament. Partida Pandurii Tudor Vladimirescu – Voinţa Vişani s-a disputant joi.

Ordinea primelor clasate în play-off: 1 CS Făurei 41 puncte, 2 Victoria Traian 36, 3 Victoria Cazasu 24.