Viitorul Ianca a câștigat la scor de neprezentare la Voința Limpeziș

• Marius Coman a realizat o “dublă” • în prelungirile reprizei a doua, Cheleș a stabilit scorul final, 3-0, pentru formația din Ianca

Viitorul Ianca a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, în deplasare la nou promovata Voința Limpeziș iar scorul putea fi mult mai mare raportat la numărul ocaziilor avute.

Având ca principal adversar terenul denivelat, echipa pregătită de Adrian Baldovin a controlat startul de partidă și a deschis scorul în minutul 19, prin Marius Coman. Atacantul echipei vizitatoare a trimis mingea, cu capul, de la 10 metri, peste portarul Bucurel ieșit inoportun.

Viitorul putea să-și dubleze avantajul în minutul 25 după o fază cursivă de atac, dar Băluță a șutat de la 14 metri pe lângă poartă.

Putea fi 1-1, două minute mai târziu, la șutul lui Costache însă, atent, portarul Mihai a avut noroc, el a deviat mingea în bară și a evitat golul.

Cu șase minute înainte de pauză, Marius Coman a realizat “dubla”. Mihai a degajat mingea dincolo de mijlocul terenului, Chivu a trimis-o cu capul până la Coman, care din întoarcere a expediat-o sub transversală și Viitorul conducea cu 2-0. Marius Coman putea înscrie și cel de-al treilea gol, în minutul 42. El a șutat la poartă dar Alexandru a reușit să degajeze mingea de pe linia porții.

La două minute de la reluare, Păvălache a țintit transversala. În minutul 79, Voința Limpeziș a rămas în inferioritate numerică după ce Anghel a primit cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Echipa gazdă putea să reducă din diferanță, în minutul 81, însă Mihai a avut un reflex salvator și a scos din vinclu mingea șutată de Costache.

Viitorul Ianca a înscris și cel de-al treilea gol, în prelungirile reprizei a doua, prin Cheleș.

În urma acestui succes, formația din Ianca a urcat pe locul al cincilea în clasamentul Seriei a II-a.

“Victorie meritată în fața unei formații inferioară valoric. Ne-am apărat la 30 de metri de poarta noastră, am jucat repede și ne-am creat multe ocazii. Terenul denivelat ne-a creat ceva probleme dar ne-am adaptat repede și rezultatul final spune totul despre evoluția noastră”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu, Popa, Coteț – Păvălache, Chivu (min. 67: Postolea), M. Dima (min. 88: Cheleș), Ciucureanu (min. 88: Șoptică) – Băluță (min. 67: Ciochină), M. Coman (min. 74: Petrache).