Viitorul Ianca a câştigat cu 4-2 la Viitorul Însurăţei

• gazdele nu au avut în teren un junior pe tot timpul partidei şi jocul de la Însurăţei a fost omologat cu 3-0 pentru Viitorul Ianca • meci cu multe goluri şi răsturnări de scor la Şuţeşti • Viitorul a condus cu 3-0 la pauză, dar ACSC Cazasu a egalat în repriza a doua

Prima etapă a returului campionatului Ligii a IV-a la fotbal a fost una cu partide echilibrate, cu victorii la diferenţe mici şi cu un meci al cărui rezultat a fost omologat cu 3-0 în favoarea echipei Viitorul Ianca. Echipa antrenată de Cosmin Necoară s-a impus cu 4-2 la Viitorul Însurăţei, pentru oaspeţi au înscris Cazan (min. 53), Matei (min. 71, 88) şi Olenic (min. 84), pentru gazde Baicu (min. 57) şi Viorel Gheorghe (min. 61) însă formaţia gazdă nu a avut în teren un junior pe toată durata partidei şi atunci a pierdut meciul la “masa verde”.

Prima rundă a returului a programat şi primul meci derby, Viitorul Şuţeşti - ACSC Cazasu, iar partida s-a ridicat la nivelul acestui statut. Viitorul Şuţeşti a condus cu 3-0 la pauză şi partida părea deja jucată numai că în repriza a doua ACSC Cazasu a marcat tot de trei ori şi întâlnirea s-a încheiat la egalitate, 3-3. Voinţa Vişani s-a impus pe teren propriu cu 5-3 în disputa cu Dunărea Tichileşti iar în partida de la Traian echipa gazdă a câştigat la limită, cu 2-1, disputa cu Pandurii Tudor Vladimirescu.

După etapa a 10-a podiumul se prezintă astfel: 1 Viitorul Ianca 27 puncte, 2 Victoria Traian 22 puncte, 3 Viitorul Şuţeşti 17 puncte.