Viitorul Ianca – Voința Limpeziș, 4-3

• în minutul 20 era 2-0 pentru Voința Limpeziș • gafele portarilor au decis scorul final

Viitorul Ianca a făcut un meci slab pe teren propriu, cu penultima clasată, Voința Limpeziș, dar a reușit săștige la limită acest joc, 4-3. A fost o partidă în care eroii negativi au fost cei doi portari. După două gafe impardonabile ale lui Mihai, Voința Limpeziș conducea cu 2-0, în minutul 20. Echipa oaspete a deschis scorul în minutul 17, prin Ionuț Filip, după un corner exectutat de Fabio Mihai iar servantul de la primul gol a înscris, direct din lovitură liberă, trei minute mai târziu.

Viitorul a redus din diferență după o lovitură liberă executată de Petrache (min. 31), cu largul concurs al portarului Șerban. În minutul 38, tot dintr-o fază fixă, echipa din Ianca a restabilit egalitatea, 2-2, grație reușitei lui Marius Dima. La pauză echipa gazdă avea un gol avans, 3-2, grație reușitei lui Petrache, după o centrare foarte bună a lui Băluță.

La două minute de la reluare, Ciucureanu a marcat pentru 4-2 și partida era jucată. Singura fază notabilă în contul echipei gazdă s-a consemnat în minutul 71, când Băluță a trimis mingea în bară. Viitorul Ianca a rămas în inferioritate numerică, după ce Gherghișan (min. 87) a primit cartonaș roșu, pentru că a oprit mingea cu mâna în propria suprafață de joc. Fabio Mihai a transformat lovitura de la 11 metri, iar partida s-a încheat cu victoria, 4-3, a echipei gazdă.

Viitorul Ianca: Mihai – Iordache, Moroianu, Popa, Coteț – Petrache (min. 80: Șoptică), Andrei (min. 68: Păvălache), M. Dima, Băluță (min. 80: Gherghișan) – Ciucureanu, D. Mucuță (min. 90: Cheleș).