Viitorul Ianca – Sporting Liești, 1-1

• Marius Dima a deschis scorul pentru gazde în minutul 26 • Daniel Munchiu a egalat cu patru minute înainte de finalul partidei

În penultima etapă a returului turneului play-out, Viitorul Ianca a încheiat la egalitate, 1-1, meciul cu echipa de pe primul loc din această grupă valorică, Sporting Liești.

Prima situație de poartă a aparținut oaspeților, Gicu Iordache (min. 9) și-a încercat șansa cu un șut de la distanță însă mingea nu a prins spațiul porții. La o gafă a lui Munchiu, care a trimis mingea neglijent către propriul portar, Chivu a reușit să intre în posesie, i-a pasat lui Mucuță însă atacantul gazdelor a fost deposedat în momentul șutului.

În minutul 26 Viitorul Ianca a obținut o lovitură liberă la marginea careului advers iar Marius Dima a deschis scorul cu un gol superb.

Andrei (min. 32) și Dima (min. 37), din lovitură liberă, au trimis mingea pe lângă poartă. Grigoraș (min. 41) a șutat pe jos dar Mihai a fost la post iar prima repriză s-a încheiat cu avantajul la limită, 1-0, a echipei din Ianca.

Prima ocazie de gol a părții secunde a apaținut oaspeților. Sporting a beneficiat de un corner, G. Iordache a centrat în fața porții până la Ștefănescu, acesta a șutat dar Mihai a deviat mingea peste transversală. Portarul formației gazdă a mai avut o intervenție inspirată în minutul 61 la șutul lui G. Iordache.

Liderul din turneul play-out a forțat egalarea și a reușit-o în minutul 86 grație reușitei lui Daniel Munchiu.

Viitorul Ianca ar fi putut obține toate punctele puse în joc în penultimul minut al reprizei a doua când Marius Dima a șutat puternic din interiorul careului dar mingea deviată de Munchiu a ieșit în corner. Băluță a centrat în fața porții însă Dima a trimis mingea pe lângă poartă iar partida s-a încheiat nedecis, 1-1.

Viitorul Ianca: Mihai – M. Iordache, Popa, Moroianu, Coteț – Andrei (min. 66: Păvălache), M. Dima, Chivu, Petrache (min. 66: Cheleș) – Băluță, D. Mucuță (min. 87: Gherghișan).