Viitorul Galbenu, victorie de proporţii

O etapă cu rezultate categorice şi cu un derby FC Urleasca - Avântul Cireşu, care până la urmă a fost doar un meci obişnuit de campionat în care gazdele s-au impus fără mari probleme. Partida de la Urleasca a fost echilibrată numai în prima repriză pentru că, în partea secundă a urmat un galop de sănătate al gazdelor. FC Urleasca a deschis scorul la trei minute de la reluare prin Spătaru, iar în minutul 52 Ştefan Buhai a marcat pentru 2-0. A urmat lobul lui Micu pentru 3-0 pentru ca în ultimul minut de joc al întâlnirii Tureac să stabilească scorul final al partidei, după ce a transformat un penalty şi FC Urleasca revine pe locul al treilea în campionat.

Tot cu 4-0 s-a impus pe teren propriu şi CS Făurei în disputa cu Victoria Traian. S. Călătoaie a reuşit un hat trick, D . Călătoaie a închis tabela în minutul 75, acest succes al Făureiului putând fi considerat surpriza etapei a 24-a ţinând cont de faptul că adversara sa, Victoria Traian, este una dintre formaţiile care sunt deja calificate la turneul play off.

Două echipe au câştigat cu 8-1 în deplasare, Recolta Tufeşti, pentru care au marcat Cazan (min. 13), Roadecincu (min. 22, 50), Ghioca (min. 44), Ioniţă (min. 60) Gologan (min. 67, 74) şi Andrieş (min. 85), la Dacia Berteşti şi respectiv Sportul Chiscani, pentru care au înscris Crăciun (min. 11), Jercăianu (min. 34, 35), Zărnescu (min. 38, 51), Giurgiu (min. 42, 64) şi Tănasă (min. 86) la Victoria Deduleşti.

Un salt pe locul al cincilea a făcut Viitorul Galbenu după victoria de proporţii, 7-1, pe teren propriu în faţa celor de la Victoria Cazasu. Jucătorul meciului a fost Şerban Feraru, golgeterul Ligii a IV-a, care a perforat poarta oaspeţilor de şase ori, cea de-a şaptea reuşită a gazdelor aparţinându-i lui Tutulan, golul de onoare al oaspeţilor fiind marcat de I. Matei în minutul 11.

Duminică, în ultimul meci al etapei, Voinţa Găiseanca a dispus de Unirea Măxineni cu 6-1. Vlăducă (min. 21, 75, 78), Văsii (min. 36, 56) şi Bratosin au punctat pentru învingători, Boitaş (min. 12) pentru formaţia vizitatoare.