Viitorul Cireșu, singura echipă cu maximum de puncte din Liga a IV-a

• liderul campionatului s-a impus cu 2-0 la Cazasu • meci cu 12 cartonașe galbene și 2 cartonașe roșii la Galbenu

Meci jucat la mare intensitate la Galbenu între Viitorul și Victoria Traian. S-au acordat 12 cartonașe galbene și 2 cartonașe roșii. Echipa din Galbenu a deschis scorul în minutul 3, șase minute mai târziu Viitorul și-a dublat avantajul, 2-0, iar în minutul 18 conducea cu 3-0.

Victoria Traian a redus din diferență în minutul 22, când, după un corner, Ioan Șerbănescu a marcat. Formația din Traian s-a apropiat la doar un singur gol în minutul 27, când Emanuel Moldoveanu a marcat direct din lovitură liberă, de la 22 de metri.

Viitorul Galbenu a rămas în inferioritate numerică din minutul 33, după ce Iulian Feraru a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Ospeții au beneficiat de o lovitură liberă în minutul 39, Moldoveanu a centrat în fața porții iar Gabriel Preda a înscris golul egalizator, 3-3.

La trei minute de la reluare, Moldoveanu a trimis o diagonală la I. Șerbănescu, acesta a centrat în fața porții și Goleanu a marcat iar Victoria Traian conducea cu 4-3. Formația pregătită de Bogdan Grigore și Nicu Rotarul s-a desprins la 5-3 în minutul 73, după ce Preda a șutat la colțul lung, fără speranțe pentru portarul gazdelor.

În minutul 77 s-a restabilit echilibrul numeric în teren, Cireașă fiind eliminat, după ce a primit cel de-al doilea cartonaș galben.

Scorul partidei, 6-3, în favoarea Victoriei Traian a fost stabilit în minutul 89. În acel moment, Remua Oprea a obținut o lovitură de la 11 metri, tot Oprea a executat-o, portarul gazdelor a trimis mingea în față iar Mogoș a marcat.

Victoria Traian: I. Mihai – Diaconu, Preda, Ene, Cireașă - I. Șerbănescu, Moldoveanu, P. Ioan, Orășanu – Oprea, Goleanu. Rezerve: Mogoș, L. Puia, Recuci, M. Ion, Buzatu, S. Șerbănescu, Ursea.

Liderul a câștigat cu 2-0 la Cazasu

Liderul, Viitorul Cireșu, s-a impus cu 2-0 la ACS Comunal Cazasu. Niță a deschis scorul în minutul 35, iar Sorin Butiseacă a stabilit scorul final, 2-0, pentru formația din Cireșu în cel de-al patrulea minut de prelungire al părții secunde. În minutul 68 Stelian Nicoliță a ratat o lovitură de la 11 metri.

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion, Cotigă, B. Dumitru, Zainea – Niță, Mîță, A. Radu, I. Popa – S. Nicoliță, Butiseacă. Rezerve: Rățoi, S. Matei, Gheorghică, Grecu, Dumitru, Cîrnu, A. Popa, I. Stan.

ACSC Cazasu: Parpalea – Licitonschi, S. Ion, Piașu, N. Cazan – Andronache, Luchian, I. Bratosin, Pavelescu, Pîrlițeanu – Pascale. Rezerve: R. Moroianu, Bolozan.

Sportul Chiscani s-a impus cu 6-0 în partida cu Suporter Club Brăila.

Golurile au fost înscrise de Sgîrcitu (min. 25, 82), Manole (min. 35 – penalty), Streche (min. 43), Stroe (min. 80), C. Pascu (min. 88).

Daous Dava s-a impus cu 3-1 în deplasare la CS Făurei. Ivan (min. 66) a marcat pentru gazde, Novac (min. 6, 44) și Balaban (min. 42) au marcat pentru echipa vizitatoare.

Tricolorul Lanurile a bifat al doilea succes stagional, 4-3, în partida de pe teren propriu cu Viitorul Însurăței. V. Dan (min. 15), R. Balcan (min. 49), Văsii (min. 55), Gruia (min. 84) au marcat pentru Tricolorul, Dumitru (min. 8) și Iordache (min. 43, 88), pentru formația din Însurăței.

După etapa a 5-a, Viitorul Cireșu este lider cu maximum de puncte, 15, pe locul al 2-lea a urcat Victoria Traian, 12 puncte (golaveraj: 30-7), iar pe poziția a 3-a se află ACS Comunal Cazasu, 12 puncte (13-10).