Viitorul Cireșu a realizat scorul etapei, 6-1, la Suporter Club Brăila

• liderul Ligii a IV-a a bifat al 10-lea succes consecutiv în această stagiune • Victoria Traian a câștigat cu 3-0 într-o partidă cu CS Făurei  care a durat doar 20 de minute • cu patru reușite, Valentin Stroe a fost golgheterul rundei

Viitorul Cireșu, în formula Constandache – I. Popa, Cotigă, B. Dumitru, Spînu – Niță, Zainea, A. Radu, S. Butiseacă - M. Popa, S. Nicoliță, a bifat al 10-lea succes consecutiv din acest sezon competițional, după ce a trecut cu 6-1 de nou promovata Suporter Club Brăila. Fără să realizeze un joc de nivelul lotului de care dispune, liderul avea deja 2-0 încă din minutul 5, după golurile marcate de Stelian Nicoliță (min. 30 și Gabriel Niță (min. 5). Sorin Butiseacă nu a putut să-l învingă de la punctul cu var pe Baltag în minutul 25, însă la ultima fază a primei reprize S. Nicoliță a marcat pentru 3-0. În minutul 52, Fătu putea reduce din diferență după ce a rămas singur cu Constandache, dar a trimis mingea în transversală. Sorin Butiseacă (min. 67) a marcat pentru 4-0, iar Zainea (min. 87) și Cotigă (min. 90) au făcut ca scorul să devină 6-0 pentru Viitorul Cireșu. Golul de onoare pentru Suporter Club Brăila a fost înscris din penalty, de Fătu, în cel de-al doilea minut de prelungire al părții secunde.

Meciul dintre Victoria Traian și CS Făurei a durat doar 20 de minute. Oaspeții au venit cu doar 8 jucători, 2 s-au accidentat subit și partida s-a întrerupt la scorul de 3-0 pentru echipa din Traian, pentru care au marcat Preda și Luca, de două ori.

Daous Dava Brăila – Viitorul Însurăței va fi omologat cu scorul de 3-0

Sportul Chiscani avea asigurată victoria încă de la pauză, atunci când o conducea cu 4-0 pe Tricolorul Lanurile. Valentin Stroe a deschis scorul în minutul 7 și, după alte 7 minute, Traian Ioniță a dus scorul la 2-0. Cel mai bun jucător de pe teren, Valentin Stroe a realizat hat trick-ul după ce a înscris în minutele 33 și 36. Tot Stroe a marcat și în minutul 76, iar Sportul Chiscani s-a impus cu 5-0 în partida cu Tricolorul Lanurile.

Viitorul Galbenu a câștigat cu 4-0 partida cu ACS Comunal Cazasu. Pandele (min. 11), Grozea (min. 21) și I. Feraru au înscris în prima repriză, F. Ion a stabilit scorul final, 4-0, pentru Viitorul Galbenu, după ce a marcat în minutul 67.

Din partida dintre Daous Dava Brăila și Viitorul Însurăței s-a disputat doar prima repriză. La pauză a fost 1-1, însă meciul va fi omologat de către Comisia de Disciplină a Asociației Județene de Fotbal Brăila cu 3-0, deoarece Viitorul Însurăței a folosit un jucător care nu era legitimat la acest club.

După 10 etape, pe primele 4 locuri se află următoarele formații: 1. Viitorul Cireșu 30 puncte, 2. Victoria Traian 27 puncte, 3. Sportul Chiscani 21 puncte, 4. Viitorul Galbenu 19 puncte.