Viitorul Cireșu a realizat scorul etapei a 12-a

• liderul Ligii a IV-a s-a impus cu 11-1 pe terenul “lanternei roșii” a clasamentului, CS Făurei • Victoria Traian și Viitorul Șuțești au marcat câte 7 goluri în prima rundă a returului • cu trei reușite, Marius Mocanu a fost golgheterul etapei

În etapa a 12-a, prima a returului, liderul Viitorul Cireșu s-a impus cu 11-1 în deplasare la CS Făurei, formație care în sezonul trecut a evoluat în Liga a III-a.

Ștefan Florin a deschis scorul în minutul 3 pentru echipa gazdă, însă după doar cinci minute Marius Mocanu a restabilit egalitatea, 1-1. Cel mai bun jucător de pe teren, Marius Mocanu a realizat un hat trick după ce a mai înscris în minutele 14 și 46. Pentru lider au mai marcat Dan Percă (min. 26), Alin Radu (min. 34, 44), Stelian Nicoliță (min. 51, 89), Alexandru Gheorghică (min. 56), Alin Drăgan (min. 83) și Emanuel Moldoveanu (min. 88). Echipa din Cireșu rămâne singura din campionat care nu are nicio înfrângere.

Victoria Traian a câștigat cu 7-0 partida de pe teren propriu cu Dinamic Unirea și se menține pe locul al doilea în clasament. Viitorul Șuțești s-a impus cu 7-1 la ACS Comunal Cazasu. Andrei Crăciun, Valentin Ioniță și Titiu au realizat câte o “dublă”, iar pentru echipa învingătoare pe lista marcatorilor și-a mai trecut numele și Ionuț Huțu.

Sportul Chiscani a deschis scorul repede, chiar în minutul 2, prin Silviu Manole. Jucătorul de 16 ani al echipei gazdă a marcat direct din corner. Până la finalul primei reprize, tabela nu s-a mai modificat. În primul minut al părții secunde, echipa gazdă și-a dublat avantajul după reușita lui  Andrei Feraru, după o pasă inspirată a lui Alexandru Izvoranu. În minutul 54, Sportul s-a distanțat la 3-0, după un penalty pe care l-a transformat Sorin Sima. Un alt jucător foarte tânăr, Andrei Feraru, a realizat “dubla” în minutul 72 și a stabilit totodată rezultatul final, 4-0, pentru Sportul Chiscani.

Daous Dava Brăila a fost învinsă cu 2-1 de Voința Vișani. Cojocaru a deschis scorul pentru formația vizitatoare în minutul 21. Voința Vișani și-a dublat avantajul în minutul 70, prin Rusu. Cu două minute înainte de final, Rîndunică a redus din diferență pentru echipa gazdă.

AFC Urleasca a stat.

Lider se menține Viitorul Cireșu cu 29 puncte, următoarele locuri de pe podium sunt deținute de Victoria Traian 28 puncte și Viitorul Șuțești 27 puncte. Următoarele locuri sunt ocupate în ordine de: 4. Voința Vișani 22 puncte, 5. AFC Urleasca 19 puncte, 6. Daous Dava Brăila 16 puncte, 7. Sportul Chiscani 14 puncte, 8. ACS Comunal Cazasu 9 puncte, Dinamic Unirea 8 puncte, 10. Tricolorul Lanurile 4 puncte, 11. CS Făurei.