Fotbal, Liga a IV-a

Viitorul Cireșu, lider și după runda a 7-a

• formația din Cireșu a realizat scorul etapei, 15-0, în deplasare la CS Făurei • cu 5 reușite, Mihai Popa a fost golgheterul etapei

În etapa a 7-a a Ligii a IV-a, primele două clasate au obținut victorii clare.

Liderul, Viitorul Cireșu, a dat un recital de goluri pe terenul “lanternei roșii”, CS Făurei, și s-a impus cu 15-0. Cu 5 reușite, în minutele 4, 22, 47, 55, 63, Mihai Popa a fost golgheterul meciului și al etapei. Pentru echipa din Cireșu au mai înscris: A. Radu (min. 12), Niță (min. 13, 14, 16, 77), Constandache (min. 26 – penalty), Butiseacă (min. 39, 70), V. Ion (min. 45), Gheorghică (min. 71).

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion, Cotigă, B. Dumitru, Spînu – Niță, Mîță, Zainea, A. Radu – M. Popa, S. Butiseacă. Rezerve: Rățoi, Cîrbu, Gheorghică, I. Popa, Dumitru, V. Stan, I. Matei, I. Stan.

Victoria Traian s-a impus cu 3-0, în deplasare la Cazasu, cu Suporter Club Brăila. Victoria Traian a deschis scorul în minutul 30, prin Mogoș, iar Paul Ioan (min. 38) a dublat avantajul oaspeților. Mogoș (min. 55) și I. Șerbănescu (min. 60) au irosit două mari ocazii în startul părții secunde. În minutul 61, Bălănică a scăpat spre poarta oaspeților dar a fost ajuns din urmă de un adversar și a șutat slab pe spațiul porții. Mogoș a înscris în minutul 67 și a stabilit scorul final, 3-0, pentru Victoria Traian. În minutul 88, Preda a trimis mingea în transversală.

Victoria Traian: A. Mihai – S. Șerbănescu, Preda, Orășanu, Cireașă - I. Șerbănescu, Moldoveanu, De Araujo, P. Ioan – Ene, Mogoș. Rezerve: Ursea, M. Ion, Puia, Buzatu, Tănăsuică, Rusu, R. Popa.

Suporter Club: Baltag – I. Dima, Moise, Oprea, Burtea – Pădureț, Fătu, Sava, Aurică - Straua, F. Băutu. Rezerve: Grama, I. Băutu, Țuțuianu, Topciu, Frînaru, Bălănică.

Surprize la Galbenu și Lanurile

Surpriză la Galbenu, unde Viitorul din localitate și Daous Dava Brăila au remizat, 1-1. Crăciun a deschis scorul pentru Daous Dava în minutul 6, Grozea a restabilit eglitatea, 1-1, în minutul 45.

La fel de echilibrat a fost meciul de la Lanurile, între Tricolorul și ACS Comunal Cazasu, încheiat cu un scor de egalitate, 0-0, cu mențiunea că în repriza a doua formația din Cazasu a trimis de două ori mingea în barele porții gazdelor.

Meciul dintre Sportul Chiscani și Viitorul Însurăței a durat doar 45 de minute. Echipa gazdă a înscris de nouă ori în prima repriză, una în care oaspeții au evoluat în 8 jucători. La pauză, s-au mai “accidentat” doi fotbaliști, așa că partida nu a mai continuat.

Traian Ioniță a deschis scorul în minutul 3, iar Valentin Stroe a marcat pentru 2-0 în minutul 8. A urmat un hat trick realizat de Streche în minutele 17, 18 și 23 și era 5-0 pentru Sportul. Sorin Sima (min. 25) a marcat pentru 6-0. Valentin Stroe a realizat și el hat trick-ul, după ce a mai înscris în minutele 30 și 32. Scorul partidei 9-0 pentru Sportul Chiscani a fost stabilit de Gelu Dinescu în minutul 39.

Podiumul se prezintă astfel: 1. Viitorul Cireșu 21 puncte, 2. Victoria Traian 18 puncte, 3. Sportul Chiscani 15 puncte.