Viitorul Cireșu a câștigat cu 3-0 derby-ul cu Victoria Traian și este noul lider al Ligii a IV-a

* Niță, Mîță și Mocanu au marcat golurile victoriei * ACS Comunal Cazasu a bifat al patrulea succes consecutiv

Primul derby al turului Ligii a IV-a, Victoria Traian – Viitorul Cireșu, s-a încheiat cu victoria clară, 3-0, a echipei din Cireșu.

Mogoș (min. 12) a ratat din 6 metri prima mare ocazie a gazdelor. Viitorul Cireșu a ripostat în minutul 23, când Mocanu a șutat înșelător de la marginea careului însă Alin Mihai a avut un reflex salvator, scoțând mingea de la rădăcina barei. A urmat un nou șut la poarta gazdelor expediat de I. Popa însă și de această dată portarul gazdelor a evitat golul.

Niță (min. 54) a șutat din unghi dar mingea a ocolit poarta, iar pe contraatac echipa gazdă a irosit o mare ocazie de gol, prin Diaconu. Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 65 prin Gabriel Niță, iar Mâță a dublat avantajul ospeților, 2-0, în minutul 74. Stelian Nicoliță (min. 79) a trimis mingea în transversală. Mocanu a înscris în minutul 83 și a stabilit scorul final, 3-0, pentru Viitorul Cireșu.

Victoria Traian: Mihai – Zăgan, Preda, Stănciulescu, Cireașă - I. Șerbănescu, Moldoveanu, P. Ioan, Araujo – Mogoș, Oprea. Rezerve: Dinu, Orășanu, Recuci, M. Ion, Rusu, S. Șerbănescu, Puia, Ene, Diaconu.

Viitorul Cireșu: Constandache – Spânu, Cotică, B. Dumitru, I. Popa – Niță, Mîță, A. Radu, Mocanu – Butiseacă, S. Nicoliță. Rezerve: Rățoi, Gheorghică, Cîrnu, Zainea, Grecu, V. Ion, F. Matei, Dumitru, S. Matei.

Surpriză la Galbenu

Viitorul Galbenu s-a impus cu 2-1 în partida cu Sportul Chiscani, Leonard Radu (min. 12) și Iulian Feraru (min. 69) fiind marcatorii pentru gazde, Silviu Manole (min. 10), pentru oaspeți.

ACS Comunal Cazasu s-a impus cu 1-0 la Viitorul Însurăței, gol marcat de Pascale la începutul părții secunde.

Suporter Club Brăila a obținut prima victorie în campionat, 7-1, în partida cu CS Făurei. Pentru Suporter Club au marcat: Mădălin Fătu, 4 goluri (min. 11 – penalty, 19, 32, 42), Straua (min. 30, 85), Moise (min. 50), iar pentru CS Făurei a înscris Ivan (min. 63).

Daous Dava Brăila a câștigat cu 5-1 partida cu Tricolorul Lanurile.

Viitorul Cireșu este noul lider al Ligii a IV-a, cu 12 puncte, golaveraj 27-1, iar pe locul al doilea, tot cu 12 puncte se află ACS Comunal Cazasu. Victoria Traian a rămas cu 9 puncte și a coborât pe poziția a treia a clasamentului.