Viitorul Cireșu a câștigat “en fanfare”, 3-1, deby-ul cu Victoria Traian

* Gabriel Niță a fost jucătorul meciului * Georgel Pungă a înscris un eurogol * după acest succes categoric, Viitorul Cireșu a revenit în fotoliul de lider al Ligii a IV-a

Programat miercuri, 19 aprilie, ultimul meci din etapa a 21-a a Ligii a IV-a, Victoria Traian – Viitorul Cireșu, s-a ridicat la statutul de partidă derby. Ba chiar se poate spune că meciul a depășit cu mult standardele acestui eșalon. Vremea nu a fost prietenoasă cu sportul, însă tribuna din Traian a fost plină de spectatori și, ca de obicei, nu au lipsit primarii comunelor Berteștii de Jos și Vișani, Costel Capbun, respectiv Neagu Caraman.

Trebuie menționat că victoria formației din Cireșu este meritată, iar jucătorul meciului a fost Gabriel Niță, secondat îndeaproape de Georgel Pungă, autorul unui eurogol.

Raportat la numărul ocaziilor clare de gol, Viitorul Cireșu putea conduce cu 3-0 în minutul 30. Viitorul putea deschide scorul în minutul 7, dar Stelian Nicoliță, după ce l-a depășit pe Olaru, a șutat la colțul lung, dintr-un unghi dificil, iar mingea a trecut razant cu bara. Pungă (min. 9) a rămas singur cu portarul gazdelor dar a șutat în acesta. Viitorul Cireșu a continuat să atace și, în minutul 20, Olaru a avut din nou o paradă salvatoare la șutul lui Alin Radu. Abia în minutul 22 a venit replica echipei gazdă. Atunci, Costel Roșu a șutat de la 20 de metri, iar mingea a trecut puțin pe lângă poarta oaspeților. Victoria Traian putea deschide scorul în minutul 30, însă apărătorii celor de la Cireșu au înlăturat pericolul la șuturile consecutive ale lui Bogdan Dumitru, respectiv Mogoș. Cu trei minute înainte de pauză, Viitorul Cireșu a beneficiat de o lovitură liberă, Pungă a centrat în fața porții, iar Drezaliu l-a învins pe Olaru și formația vizitatoare conducea cu 1-0 la pauză. La patru minute de la reluare, Gabriel Niță a dublat avantajul în favoarea echipei oaspete. Putea fi 3-0 pentru Viitorul, dar Olaru (min. 57) a avut din nou un reflex salvator la șutul lui Stelian Nicoliță. Echipa din Cireșu a irosit o dublă șansă de a marca în minutul 61, la șuturile consecutive ale lui Moldoveanu.

Victoria Traian a reușit să relanseze partida în minutul 63, după ce Costel Roșu a transformat o lovitură de la 11 metri. Însă, în minutul 73, Georgel Pungă a înscris un eurogol, iar la 3-1 pentru Viitorul Cireșu partida era jucată. Victoria Traian a dominat teritorial dar a avut o singură șansă de a marca, în minutul 79, când Preda a trimis mingea în bara din dreapta.

Viitorul Cireșu a câștigat cu 3-1, deși în ultimele 8 minute a evoluat în inferioritate numerică, Moldoveanu fiind eliminat pentru cumul de cartonașe gabene, și a revenit în fotoliul de lider al Ligii a IV-a.

Victoria Traian: Olaru – Drăguț, Preda, Stănciulescu, B. Dumitru – P. Ioan, C. Roșu, Bîrlădeanu – I. Șerbănescu, Ursu, Mogoș. Rezerve: Căldăruș, Buzatu, Cireașă, Balaban, Goleanu, Zăgan, Câmpeanu.

Viitorul Cireșu: Mihăescu – Mocanu, V. Baciu, Drezaliu, Spînu – Niță, Percă, Moldoveanu, A. Radu – Pungă, S. Nicoliță. Rezerve: G. Matei, M. Popa, Grecu, S. Matei, I. Roșu, Gheorghică, V. Ion, Drăgan.