Viitorul Cireșu a câștigat și al doilea derby cu Victoria Traian

• liderul campionatului a câștigat cu 2-1 și s-a distanțat la 6 puncte de contracandidata la promovare • au fost momente tensionate pe finalul partidei • Victoria Traian a încheiat meciul în opt jucători

Derby-ul returului Viitorul Cireșu – Victoria Traian, câștigat cu 2-1 de formația din Cireșu, a avut momente tensionate pe final. La 2-1 pentru gazde în minutul 83, la un atac al oaspeților, Cireașă a centrat la bara a doua, Goleanu a șutat mingea în transversală iar aceasta, în opinia jucătorilor de la Traian, ar fi depășit linia porții. Victoria Traian putea egala, dar arbitrul de centru, Marius Marchidanu, după ce s-a uitat la asistentul Sorinel Butoiu, a lăsat jocul să continue. O fază foarte grea de analizat, însă imaginile surprinse de spectatorii din tribună par a fi în favoarea deciziei luate de asistentul Sorinel Butoiu, singurul care dealtfel putea vedea ce s-a petrecut.

Pentru că au protestat, Goleanu și Moldoveanu au primit direct cartonașe roșii, astfel că din minutul 83, Victoria Traian a evoluat în 9 jucători. În minutul 89 și Paul Ioan a fost trimis la cabine, după ce a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Filmul meciului

Meciul a început într-o notă echilibrată, cu Victoria Traian mai agresivă în atac, iar jocul bun al oaspeților s-a concretizat cu gol. În minutul 21, Orășanu a centrat în fața porții, Mogoș l-a învins pe Constandache și Victoria Traian conducea cu 1-0. Bucuria oaspeților a durat doar două minute. Pe contraatac, Niță (min. 23), talonat de Stănciulescu, a trimis mingea în bară, aceasta a revenit la el și nu a mai ratat ținta, iar scorul a redevenit egal, 1-1.

Putea fi 2-1 pentru Victoria Traian în minutul 27, dar mingea șutată de Moldoveanu a fost scoasă din vinclu de Constandache. Stelian Nicoliță putea înscrie un gol spectaculos în minutul 39, dar mingea reluată de el, din voleu, a trecut puțin pe lângă țintă. Niță (min. 41) și Ioan Șerbănescu (min. 44) au irosit câte o altă mare ocazie de gol.

La zece minute de la reluare, Sorin Butiseacă a trimis mingea sub transversală iar Viitorul Cireșu conducea cu 2-1.

Până la finalul jocului Victoria Traian a încercat să revină în joc, însă nu a mai reușit să marcheze iar Viitorul Cireșu s-a impus cu 2-1 și a mai făcut un pas decisiv spre titlul de campioană a Ligii a IV-a.

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion, B. Dumitru, Cotigă, I. Popa – Niță, Mîță, A. Radu, S. Butiseacă - M. Popa (min. 81: Zainea), S. Nicoliță.

Victoria Traian: Dinu – Orășanu (min. 88: Tănăsuică), Preda, Stănciulescu, Cireașă (min. 85: M. Ion) - Moldoveanu, P. Ioan, Ene (min. 71: R. Oprea) – I. Șerbănescu, Goleanu, Mogoș.

Daous Dava Brăila redevine favorită la play-off

Partida de la Lanurile era una decisivă în ceea ce privește accederea la turneul play-off. Cu un lot superior adversarei, echipa brăileană s-a impus la un scor care spune totul despre derularea ostilităților din teren, 5-0 pentru Daous Dava. Cu patru goluri marcate, în minutele 18, 32, 41, 67, Ștefan Constantin a devenit golgheterul rundei, cea de a cincea reușită a formației vizitatoare fiind semnată de Sergiu Simion (min. 61).

La Chiscani, Viitorul Galbenu a condus cu 2-0, după ce Ionuț Lazăr și Marian Soare au marcat în minutele 3, respectiv 62. Finalul de partidă a fost controlat de echipa din Chiscani. Silviu Manole a reușit o “dublă” în minutele 67 și 76, iar disputa s-a încheiat nedecis, 2-2.

Suporter Club Brăila s-a impus cu 3-1 în deplasare la CS Făurei, după golurile marcate de I. Dima (min. 15), Bălănică (min. 72) și Aurică (min. 93). Golul gazdelor a fost semnat de Ivan, în minutul 54.

Partida ACS Comunal Cazasu - Viitorul Însurăței s-a jucat duminică.

Primele trei locuri în Liga a IV-a sunt ocupate de: 1. Viitorul Cireșu 39 puncte, 2. Victoria Traian 33 puncte, 3. Sportul Chiscani 25 puncte.