Viitorul Cireşu a câştigat la Jirlău şi revine pe primul loc în Seria a III-a

• pentru echipa din Cireşu urmează derby-ul de la Voinţa Făurei Sat • Gloria Movila Miresii a pierdut 2 puncte în minutul 90 • s-a stabilit ţintarul meciurilor din optimile Cupei României, faza judeţeană

În weekend-ul trecut au avut loc cinci meciuri restanţă din Liga a V-a şi, cu o singură excepţie, toate s-au încheiat cu rezultate scontate. Excepţia o poate reprezenta egalul de la Râmnicelu, acolo unde Gloria Movila Miresii pornea ca favorită la victorie, iar până în minutul 90 scorul reflecta acest lucru. În acel minut, însă, echipa gazdă a egalat şi partida s-a încheiat nedecis, 2-2. Cu toate acestea, Gloria Movila Miresii se menţine în postura de lider al Seriei a II-a, la o distanţă de 4 puncte faţă de a doua clasată, Speranţa Măxioneni.

Viitorul Cireşu a câştigat cu 3-1 în deplasarea de la AS Jirlău şi revine pe primul loc în Seria a III-a, cea mai puternică din Liga a V-a. Duret, Alexandru Popa şi Văceanu au marcat în prima repriză pentru oaspeţi, iar în partea a doua cei de la Viitorul Cireşu au punctat doar la capitolul ratări. Un ultim test al liderului, Viitorul Cireşu, înaintea derby-ului din deplasare cu Voinţa Făurei Sat, locul al treilea, partidă care va avea loc duminică, 24 martie.

Şi Voinţa Făurei Sat vine după un rezultat foarte bun, 1-0, în deplasarea de la Voinţa Găiseanca, iar în aceste condiţii, duminică, la Făurei Sat se anunţă o partidă “incendiară”.

Rezultatele şi marcatorii:

Înfrăţirea Gemenele - ACSC Cazasu II 1-3 (0-2)

Tudorache (min. 69) / Muşatoiu (min. 34), Avramescu (min. 42, 84)

Spicul Râmnicelu - Gloria Movila Miresii 2-2 (1-2)

Jantea (min. 29), Mareş (min. 90) / Panţuru (min. 27), Spiţă (min. 34)

Recolta Ciocile - Victoria Deduleşti 0-3 (0-2)

Petrache (min. 22), Buzea (min. 24), Bratosin (min. 90)

Voinţa Găiseanca - Voinţa Făurei Sat 0-1 (0-0)

Gogu (min. 63)

AS Jirlău - Viitorul Cireşu 1-3 (0-3)

Nedelcu (min. 58) / Duret (min. 13), A. Popa (min. 14), Văceanu (min. 43)

Dueluri interesante în optimile Cupei României, faza judeţeană

Luni, 18 martie, la sediul AJF Brăila s-a alcătuit ţintarul meciurilor din faza optimilor Cupei României, faza judeţană, la fotbal.

Cel mai interesant joc se va disputa la Cazasu, între echipa locală ACSC Cazasu şi liderul Ligii a IV-a, Viitorul Ianca. Însă la fel de interesante se anunţă duelurile de la Vişani, Însurăţei, Tichileşti, acolo unde se vor deplasa liderii din Liga a V-a, Viitorul Cireşu, Dinamic Unirea şi Gloria Movila Miresii, formaţii care au şanse reale de a accede în etapa următoare.

Runda este deschisă de meciul ACS Comunal Cazasu II - AFC Urleasca, programat pentru marţi, 26 martie. Celelalte partide au loc o zi mai târziu.

Toate meciurile încep la ora 16.00.

Dacă la finalul timpului regulamentar de joc scorul va fi egal, vor urma două reprize de prelungire, a câte 15 minute fiecare, iar dacă egalitatea va persista, câştigătoarea va fi stabilită în urma loviturilor de departajare de la 11 m.