Viitorul Cireşu a câştigat cu 2-1 derby-ul cu Viitorul Galbenu

• mai are nevoie de doar un punct pentru a câştiga titlul judeţean, al doilea sezon consecutiv • Drăgan şi Dumitru au marcat golurile gazdelor

Etapa a 28-a a Ligii a V-a a programat şi ultimul deby al sezonului competiţional 2017-2018 din acest eşalon fotbalistic, un meci între primele două clasate ale Seriei a II-a, Viitorul Cireşu - Viitorul Galbenu. A fost un joc de mare angajament de ambele părţi, dominat de echipa gazdă, care s-a impus în final cu 2-1, însă raportat la numărul ocaziilor clare de gol, echipa din Cireşu trebuia să se impună la un scor mult mai categoric. Viitorul Cireşu putea deschide scorul încă din minutul 13, însă portarul Ştefan Eftimie a avut o paradă spectaculoasă şi a evitat golul la şutul lui Alexandru Popa. Jocul a continuat să fie echilibrat până în minutul 23, când după o acţiune rapidă a gazdelor, Drăgan a pătruns în careu şi a descis scorul cu un şut plasat, la colţul lung. Patru minute mai târziu, după o acţiune personală, Mihai Popa a şutat la colţul scurt, dar Eftimie s-a remarcat din nou şi a evitat golul. Viitorul Galbenu putea restabili egalitatea în minutul 37, dar după un contraatac rapid, mingea a juns la Iulian Feraru care a şutat “telefonat”, iar mingea s-a scurs pe lângă stâlpul din dreapta al porţii gazdelor. Cu patru minute înainte de pauză, Mihai Popa a rămas din nou singur cu Efetimie, dar nici de această dată nu a reuşit să înscrie. La 20 de minute de la reluare, Viitorul Cireşu a beneficiat de un corner, Ionaşcu a centrat în careul oaspeţilor, iar Dumitru a marcat un eurogol, şut din voleu în vinclul porţii apărate de Eftimie, iar Viitorul Cireşu conducea cu 2-0. După două acţiuni personale Mihai Florea a oferit două pase de gol, dar Mihai Popa (min. 72) şi Ionaşcu (min. 76) au ratat din poziţii foarte bune. Fe finalul partidei Viitorul Galbenu a fost mai insistentă în atac şi a reuşit să reducă din diferenţă, în minutul 82, prin Soare.

Duminică, 8 iulie, Viitorul Cireşu va evolua, tot pe teren propriu, cu Viitorul II Ianca, iar dacă va obţine măcar un punct, îşi va păstra titlul judeţean cucerit în campionatul trecut.