Viitorul Șuțești a pierdut, 0-3, amicalul cu CSM Focșani

• a fost ultimul test de verificare înaintea reluării campionatului Ligii a III-a • fără Mucuță și Irimia, echipa din Șuțești a avut momente bune și putea marca

Viitorul Șuțești a încheiat seria meciurior de verificare cu o înfrângere, 0-3, în fața echipei CSM Focșani, o diferență reală între ultima clasată din Seria a II-a a Ligii a III-a și echipa de pe locul al doilea.

Scorul este însă puțin cam drastic în condițiile în care, deși lipsită de aportul a doi jucători importanți, Dragoș Mucuță și Cristi Irimia, Viitorul Șuțești a avut multe momente în care a jucat de la egal la egal cu adversara sa, care este deja calificată la turneul play-off.

După un prim sfert de oră echilibrat, a urmat un asediu de două minute la poarta apărată de Tudor și inevitabil a venit și golul. Ciobanu a șutat de la marginea careului, Tudor a respins mingea în față și, de la doar 4-5 metri, Jun Toba a deschis scorul, min. 17: 0-1. Putea fi 0-2 în minutul 20, dar mingea șutată de Gorovei a lovit transversala.

Apoi au venit și primele acțiuni periculoase ale echipei gazdă. În minutul 30, Marius Dima a șutat de la 25 de metri dar mingea a trecut razant cu bara porții apărate de Niczuly. Șapte minute mai târziu, a venit o imensă ratare a gazdelor. Fillipo Tarozzi a centrat din lovitură liberă, mingea deviată de un adversar a ajuns la Ionuț Huțu care, de la 8 metri, singur cu portarul, a trimis-o peste transversală.

La zece minute de la reluare, CSM Focșani și-a dublat avantajul, după ce Jun Toba a realizat “dubla”, min. 55: 0-2.  Jun Toba putea realiza un hat trick în minutul 60, dar mingea șutată de el a lovit transversala.

Tchassem a marcat al treilea gol al oaspeților, în minutul 70, iar partida s-a încheiat cu un scor categoric, 0-3, în favoarea echipei pregătite de Octavian Grigore, CSM Focșani.

Dar, pe ansamblu, Viitorul Șuțești a arătat bine iar salvarea de la retrogradare nu mai este doar un vis efemer.

Viitorul echipei în acest eșalon depinde de rezultatele pe care le va înregistra în primele partide oficiale din acest an, cea din deplasare de la Voința Limpeziș și cea de acasă, cu Viitorul Ianca.

Viitorul Șuțești: Tudor – Coteț, Postolea, Căldăruș, Drăguț – Tiutiu, M. Dima, Chihaia, Tarozzi – I. Huțu, S. Robu. Au mai jucat: A. Mihai, Colniceanu, Gherghișan, Ene, Nicolae.

CSM Focșani: Niczuly – Săpunaru, Ciopa, Marku, Tamași -  Perju, Toba, Gorovei, Mihart - Enache, Ciobanu. Au mai jucat: Preda, Dumitru, Negoiță, Dănăilă, Tchassem, Zaharia, Stancu, Ungurianu.