Viitorul Însurăţei a fost învinsă cu 1-0 de Quantum Club Galaţi

Joi după-amiază, pe terenul Siderurgistul din Galaţi a avut loc manşa tur a fazei interjudeţene a Campionatului Naţional de fotbal rezervat juniorilor A1 între campioana judeţului vecin, Quantum Club Galaţi şi campioana judeţului Brăila, Viitorul Însurăţei. Partida a fost câştigată de formaţia gălăţeană cu 1-0, însă tot atât de bine puteau învinge şi oaspeţii. Viitorul Însurăţei a irosit patru mari situaţii de gol în prima repriză prin Baltag (min. 12), Tatian Radu (min. 20), Stan (min. 36) şi Nedelcu (min. 42). Repriza a doua a fost echilibrată dar cu puţine situaţii de gol de ambele părţi. Pentru formaţia din Însurăţei cea mai mare şansă de gol a fost irosită de Radu. Returul va a vea loc astăzi, de la ora 17.30 la Însurăţei.
"Ne-am jucat cu ocaziile, puteam câştiga lejer acest meci, dar noi ne-am întrecut în ratări iar gălăţenii au avut o şansă în prima repriză şi au fructificat-o. Avem posibilitatea să întoarcem rezultatul în partida retur. Ce aş vrea să mai menţionez a fost faptul că mi-a lăsat un gust amar prestaţia centralului de la acest meci, a fost al 12 jucător al gălăţenilor în timul meciului iar după fluierul final, i-a oprit în mod nejustificat carnetul de joc lui Ivan. Atunci când arbitrul a trecut pe lângă zona vestiarelor cineva i-ar fi reproşat că nu a fost corect, însă acea persoană nu a fost Ivan", a declarat Paul Alexandru, vicepreşedintele clubului Viitorul Însurăţei.

Viitorul Însurăţei: Rusu - Marcu, Stan (min. 60: Roşu), Ivan, Oprea - Pungă, Moldoveanu, Giugle (min. 46: Bucur), Radu - Nedelcu, Baltag.