Fotbal Liga a IV-a

Victorii pe linie pentru ocupantele podiumului

Viitorul Ianca a realizat scorul etapei şi a urcat pe locul al patrulea • condusă cu 1-0 la pauză, Victoria Traian a câştigat cu 4-1 derby-ul de pe Municipal • cu câte un hat trick fiecare, Ştefan Toni şi Daniel Cazan au fost golgeterii rundei

Toate cele trei formaţii de pe podium au obţinut victorii în etapa a 17-a, iar cei mai prolifici jucători au fost Ştefan Toni şi Daniel Cazan de la Viitorul Ianca, ambii trecându-şi în cont câte un hat trick fiecare. În prima etapă din acest an din Liga a IV-a s-au înregistrat trei victorii ale gazdelor, iar în două partide s-au impus oaspeţii. Viitorul Ianca a stabilit scorul etapei, 8-0, în deplasarea de la Dunărea Tichileşti, cei mai prolifici jucători ai oaspeţilor fiind Ştefan Toni şi Daniel Cazan, autori a câte trei goluri fiecare. În urma acestui succes formaţia din Ianca, pregătită de Mihai Hrincă, a urcat pe locul al patrulea în clasament.

Victoria Cazasu şi-a valorificat avantajul terenului propriu însă victoria gazdelor s-a conturat abia în repriza a doua graţie reuşitelor lui Licitonschi şi Banciu.

Tot cu 2-0 a câştigat şi Viitorul Însurăţei partida cu Pandurii Tudor Vladimirescu, ambele goluri ale gazdelor fiind semnate de doi fotbalişti care au cochetat cu Liga a II-a, Viorel Gheorghe şi Viorel Tănase.

Meciul de pe Municipal a avut două reprize diametral opuse, satelitul Daciei Unirea a controlat prima repriză şi a condus cu 1-0 la pauză, în partea a doua Victoria Traian a marcat de patru ori şi a întors rezultatul în favoarea sa. Echipa din Traian a făcut o repetiţie utilă înaintea derby-ului de sâmbătă cu CS Făurei, echipă care, la rândul ei, s-a impus fără probleme în partida cu Voinţa Vişani.

Podiumul după etapa a 17-a se prezintă astfel: 1 CS Făurei - 46 puncte, 2 Victoria Traian - 38 puncte, 3 Victoria Cazasu - 29 puncte.