Victorii pe linie pentru liderul Ligii a IV-a, Viitorul Cireșu

• formația din Cireșu a realizat scorul etapei a 6-a, 14-0, cu Tricolorul Lanurile • Victoria Traian – ACS Comunal Cazasu, 6-0 • cu patru reușite, Gabriel Niță a fost golgheterul rundei

A 6-a etapă a turului Ligii a IV-a la fotbal a reprezentat și al 6-lea succes al liderului, Viitorul Cireșu, care a realizat și scorul acestei runde, 14-0, în partida cu Tricolorul Lanurile. Golgheterul meciului și al etapei a fost Gabriel Niță, autor a 4 goluri.

Alin Radu a realizat “dubla”, după ce a marcat în minutele 8 și 9 iar Zainea (min. 10), a dus scorul la 3-0 pentru liderul campionatului. Gabriel Niță (min. 15) a marcat pentru 4-0, iar Cotigă (min. 27) pentru 5-0. În minutul 30, Niță a șutat violent din 4 metri iar portarul oaspeților, Marius Munteanu a deviat mingea în propria poartă și era 6-0. Până la pauză, formația gazdă a mai înscris de trei ori prin Niță (min. 31, 42) și I. Popa (min. 38) iar la 9-0 partida era jucată.

Stelian Nicoliță (min. 55) a dus scorul la 10-0 iar în minutul 59 Niță a marcat cel mai frumos gol al partidei, scăriță peste Munteanu ieșit în întâmpinare, min. 59: 11-0. Până la finalul partidei, pentru Viitorul Cireșu au mai înscris Gheorghică (min. 67), S. Nicoliță (min. 68) și Alin Radu (min. 73). În ultima jumătate de oră, la Viitorul Cireșu a evoluat și deputatul PNL Alexandru Popa care, cu toate că nu a marcat, a contribuit la ultimile trei reușite ale echipei din Cireșu.

Viitorul Cireșu: G. Matei – V. Ion (min. 46: Gheorghică), Cotigă, B. Dumitru, Spînu – Niță, Mîță (min. 46: Cîrnu), Zainea (min. 65: A. Popa), I. Popa (min. 60: S. Matei) – A. Radu, S. Nicoliță.

Tricolorul Lanurile: Marius Munteanu – Nichifor, Frățilă, Marian Munteanu, Petrea (min. 46: Buzea) – Mungiu, D. Vasilică, Gruia, Sârbu, Tudose (min. 46: Chiscan) – M. Văsii. Au mai jucat G. Chiriac, N. Chiriac.

Victoria Traian s-a impus, de asemenea, la scor, 6-0, pe teren propriu, în partida cu ACS Comunal Cazasu. Valentin Mogoș a realizat un hat trick, după ce a marcat în minutele 7, 85, 88. Pentru Victoria Traian au mai înscris Goleanu (min. 41) și Remus Oprea (min. 52, 75). În afară de autorii golurilor, de la formația gazdă s-au mai remarcat De Araujo, Moldoveanu și Stănciulescu.

Victoria Traian: Mihai – Diaconu, Preda, Stănciulescu, Orășanu – Moldoveanu, De Araujo, P. Ioan, Mogoș - R. Oprea, Goleanu. Rezerve: Dinu, Ursea, R. Popa, S. Șerbănescu, Ene, M. Ion, Rancea, Recuci, Puia.

Viitorul Galbenu, revelația turului

Formația din Galbenu, revelația acestei prime părți a campionatului,  s-a impus cu 4-0 la Suporter Club Brăila, grație golurilor marcate de M. Feraru (min. 18), Urban (min. 30), Androne (min. 85), Grozea (min. 30).

La Romanu, Daous Dava a pierdut cu 5-3 meciul cu Sportul Chiscani. Pentru formația gazdă au marcat Cătălin Dima, Simion și B. Baciu.

Viitorul Însurăței a câștigat cu 5-1, pe teren propriu, în partida cu ultima clasată, CS Făurei. Oaspeții au deschis scorul în minutul 23, prin Ninel Buteseacă, apoi pentru Viitorul Însurăței au marcat Dumitru (min. 34), I. Oprea (min. 35), Iordache (min. 52), Dateș (min. 81) și Meca (min. 92).

Lider rămâne Viitorul Cireșu, 18 puncte iar pe locul al 2-lea, se află Victoria Traian cu 15 puncte.