Victorii pe linie în amicale pentru Sportul Chiscani

Sâmbăta trecută, Sportul Chiscani a câştigat cu 2-1 partida amicală cu Viitorul Ianca. Meciul a fost plăcut ochiului, cu multe situaţii de poartă, cu toate că terenul pe care s-a jucat, cel din localitatea Lacu Sărat, nu este chiar unul de dimensiuni normale. Grozea a dat startul ofensivei pentru formaţia vizitatoare, însă Ghighimoc a avut un reflex salvator şi şi-a salvat echipa de la primirea unui gol. Sportul Chiscani a dominat teritorial şi, în minutul 22, a reuşit să deschidă scorul, Huţu a şutat din unghi, la colţul scurt, portarul Baltag a deviat mingea până la Vali Durbacă, iar golgeterul Ligii a IV-a a îndeplinit o simplă formalitate. Elevii lui Georgel Pascu au rămas în jumătatea adversă, au obţinut două cornere consecutive, iar la cel de-al doilea Pascu a centrat în faţa porţii şi Vali Durbacă a realizat "dubla". Viitorul a forţat golul pe finalul primei reprize însă Ghighimoc a reuşit, in extremis, să pareze mingea şutată de Toni (min. 44). Acelaşi atacant al formaţiei din Ianca, Ştefan Toni, a fost foarte aproape de gol şi în minutul 58 dar din nou Ghighimoc a fost la post. Ambii antrenori au rulat întreg lotul de jucători astfel că, în partea a doua a amicalului, s-a jucat mai mult între cele două careuri. Cu trei minute înainte de finalul partidei, după o perioadă de dominare Viitorul Ianca a reuşit să reducă din diferenţă prin Andrei Ciucaşu.
"A fost un antrenament reuşit, scorul a contat mai puţin, m-au interesat alte aspecte şi spun eu, totul a decurs bine. Am preferat să jucăm cu o echipă bună din Liga a IV-a pentru că sâmbătă vom juca cu Viitorul Însurăţei, formaţie care se află pe podium", a declarat la finalul amicalului Georgel Pascu.

Sportul Chiscani: Ghighimoc - Milea, Dobrin, Smeu, G. Costache - Huţu, Bogdan, Pascu, Zărnescu - L. Boariu, V. Durbacă. Au mai jucat Turiac, Drăguş, Bănică, M. Ion, A. Muscă, C.Boariu.
Viitorul Ianca: Baltag - Iacob, Vizireanu, Conciu, A. Ciucaşu - Grozea, Ghiţă, Irimia, Toni - Sterpu, Ghiviciu. Au mai jucat Sârbu, Burlacu, S. Bratosin, Nazâru, Rosiu, Matinciu, M. Bosoi.