Victorie smulsă cu forcepsul

Handbalistele pregătite de Alexandrina Soare au reuşit să câştige partida cu "lanterna roşie" a campionatului, HCM Rm. Vâlcea şi, ajutate şi de rezultatele înregistrate de contracandidatele la podium, au urcat pe locul al treilea în clasament. A fost însă o victorie chinuită, smulsă cu forcepsul în faţa unei echipe care înaintea acestei runde avea doar 3 puncte. Evoluţia pe ansamblu a brăilencelor i-a dezamăgit pe spectatorii prezenţi sâmbătă în Sala Polivalentă.
Ca în majoritatea partidelor disputate în acest campionat, brăilencele au avut mari oscilaţii în joc. Au început bine partida şi au condus cu 5-2 în minutul 7, însă oltencele au egalat la 5-5 trei minute mai târziu şi apoi au preluat conducerea cu 7-6 în minutul 12. Până la finalul primei reprize, fiecare dintre cele două formaţii au condus pe rând, iar la pauză vâlcenele aveau un gol avantaj.
În minutul 38, HC Dunărea s-a desprins la două goluri de adversara sa, 17-15, iar zece minute mai târziu la trei goluri, 22-19,, însă vâlcenele au reuşit fie să egaleze fie să se apropie la doar un punct de gazde. Finalul a fost unul nerecomnadat cardiacilor. În ultimul minut al reprizei secunde Chirilă a ratat şansa de a egala la 27-27, pe contraatac Moldovan a obţinut o aruncare de la 7 metri pe care a transformat-o Perianu şi brăilencele s-au impus la doar două goluri în faţa ultimei clasate. A fost a patra victorie consecutivă pentru gruparea de la Dunăre. În penultima etapă a returului, HC Dunărea va evolua la CSM Ploieşti.

Pentru HC Dunărea au marcat: Perianu 6 goluri, Moldovan 6, Brot 6, Czeczi 5, Horjea 3, Safta 1, Irimia 1, iar pentru HCM Rm. Vâlcea cele mai prolifice jucătoare au fost Luca şi Lazarin cu 9 şi respectiv 6 reuşite.