Victorie lejeră pentru HC Dunărea în prima etapă a returului

* formaţia brăileană a trecut, fără să forţeze, cu 32-25, de nou promovata CSM Bistriţa * pe tot parcursul meciului galeria brăileană l-a taxat pe antrenorul Costică Buceschi * “Demisia – demisia” şi “Pleacă Costică, pleacă Costică, Pleacă şi lasă-ne” au scandat cei mai înfocaţi suporteri ai echipei brăilene

HC Dunărea a câştigat fără niciun fel de emoţii partida cu CSM Bistriţa, iar evoluţia handbalistelor a fost de multe ori aplaudată de publicul spectator, însă antrenorul Costică Buceschi nu a avut parte de aplauze. Lui Buceschi fanii cei mai înfocaţi ai galeriei brăilene i-au aplicat un tratament pe măsura declaraţiilor acestuia la finalul jocului cu Măgura Cisnădie. Atunci antrenorul i-a criticat în mod vehement pe cei din galerie, astfel că replica acestora a venit joi seară. “Demisia – demisia” şi “Pleacă Costică, pleacă Costică, pleacă şi lasă-ne” au scandat cei mai înfocaţi suporteri ai echipei brăilene pe tot parcursul meciului. Meciul a avut istoric doar în primele 12 minute, perioadă în care CSM Bistriţa a condus în două rânduri la o diferenţă de două goluri. A fost 2-0 şi apoi 5-3 pentru echipa vizitatoare, în minutul 4 şi respectiv minutul 10. De la 6-6, în minutul 12, HC Dunărea s-a distanţat la patru lungimi, 11-7, în minutul 22, trei dintre aceste reuşite fiind semnate de Lipară, Zamfirescu şi Tiron. Tot acelaşi decalaj de patru goluri, 14-10 s-a înregistrat şi la finalul primelor 30 de minute.

Repriza a doua a fost controlată cap-coadă de echipa brăileană. HC Dunărea a condus cu 21-13 în minutul 39 şi şi-a păstrat permanent un avantaj considerabil în faţa celor de la CSM Bistriţa, deşi la un moment dat la echipa gazdă în teren au fost doar patru jucătoare de câmp. Eliza Buceschi a marcat din toate poziţiile de pe semicerc, Timea Tătar a fost, de asemenea, în zi mare, Elena Voicu şi-a trecut în cont 10 parade, astfel că HC Dunărea s-a impus cu 32-25.

Joia viitoare, în etapa a 15-a, HC Dunărea Brăila va juca de la ora 18.30, la CSM Unirea Slobozia.

Pentru HC Dunărea au marcat Eliza Buceschi 8 goluri, Timea Tătar 7, Andreea Lipară 4, Gabriella Szucs 3, Aneta Pârvuţ 3, Bianca Tiron 3, Mădălina Zamfirescu 2, Alina Czeczi 1, Anca Ciuclaru 1, iar pentru CSM Bistriţa au înscris Szilvia Szabo 6 goluri, Laura Oltean 4, Daniela Crap 3, Oana Cîrstea 3, Oana Chirilă 2, Irina Ivan 2, Magdalena Paraschiv 2, Daniela Raţiu 2, Gabriela Preda 1.