Victorie la ultimul meci pe teren propriu din acest campionat

La ultima evoluţie din acest campionat pe teren propriu, CF Brăila a obţinut o victorie de palmares în faţa celor de la Rapid CFR Suceava, la capătul unui meci cu multe goluri, patru penalty-uri acordate gazdelor şi cu trei jucători eliminaţi de la oaspeţi. Partida nu avea oricum miză, pentru că ambele combatante erau ferite de spectrul retrogradării, după decizia Comitetului Executiv al FRF care aprobase şi pentru sezonul următor în Liga a II-a două serii de câte 14 echipe. Dar Pânzaru şi elevii lui au vrut să demonstreze că pot rămâne şi din punct de vedere sportiv în eşalonul secund şi au reuşit.

Iordache a pătruns în careul oaspeţilor, a fost faultat de Semeghin, Ochia a marcat şi brăilenii au deschis scorul în primul minut de joc.
Contrar cursului jocului, în minutul 21, Negru, din lovitură liberă de la 30 de metri, a reuşit să restabilească egalitatea. Gazdele au reluat ofensiva, în minutul 26 Ochia a fost faultat în careul advers, Necoară a transformat lovitura de la 11 metri şi a stabilit scorul primei reprize, 2-1, pentru CF Brăila. Din minutul 36 oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică, Sumanariu fiind eliminat de arbitrul Dragoş Istrate, pentru cumul de cartonaşe galbene.
În repriza a doua brăilenii s-au jucat cu ocaziile la poarta sucevenilor şi cum aceste de cele mai multe ori se răzbună, în minutul 53 Negru a restabilit egalitatea, 2-2. Putea fi 3-2 pentru CF Brăila în minutul 60, dar Costel Roşu a şutat de la marginea careului mare pe lângă poartă, însă şi oaspeţii puteau trece în avantaj numai că Mitrea (min. 62) a fost la post şi a parat mingea şutată de Golovca. Două minute mai târziu, şi Semeghin i-a dat emoţii portarului brăilean, însă acesta a fost din nou la post.
CF Brăila a revenit în avantaj în minutul 74, graţie reuşitei lui Adrian Câmpeanu, iar cu şase minute înainte de final, Marius Dima a marcat pentru 4-2 şi partida era jucată.
În minutul 88 Stănescu l-a faultat în careu pe Cazan, a primit al doilea cartonaş galben şi a plecat la cabine, însă imediat a fost urmat de colegul său Ionesi, care a primit cartonaş roşu direct, pentru injurii duse arbitrului de centru. Claudiu Ionescu a executat penalty-ul, însă Hintaşcu a ghicit colţul şi a respins mingea în corner. În cel de-al doilea minut de prelungire gazdele au mai obţinut un penalty, Necoară a marcat şi a stabilit scorul final, 5-2 pentru CF Brăila.
CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ivan, Necoară, Roşu - Spătaru (min 65: Cazan), Frunză (min. 22: Cl. Ionescu), Ochia (min. 72: Neagoe), Iordache - Câmpeanu, Dima.