Victorie la patru goluri, 24-20, pentru HC Dunărea, la Dacia Mioveni

* la pauză, formația gazdă a condus cu 14-12 * echipa brăileană s-a detașat în câștigătoare în ultimele 20 de minute ale partidei

Conform așteptărilor, HC Dunărea a câștigat, cu 24-20, partida disputată în deplasare la Dacia Mioveni, contând pentru etapa a 22-a a Ligii Florilor și continuă, cu șanse reale, să spere la o calificare în cupele europene. Sarcina jucătoarelor pregătite de Costică Buceschi și Cristian Preda nu a fost însă una ușoară pentru că echipa gazdă a luptat din răsputeri pentru un rezultat pozitiv. Iar meciul a fost echilibrat până în minutul 39, când s-a consemnat și ultima egalitate, 16-16.

În prima repriză s-a jucat cu “garda jos”. Kanaval a deschis scorul, Krnic (min. 2) a egalat și din nou HC Dunărea a preluat conducerea, 2-1, după golul înscris de Lupei. Jocul a continuat în același ritm, iar de la 3-3 în minutul 4, formația brăileană s-a desprins la două lungimi, 6-4, în minutul 8. Același decalaj de două goluri în favoarea echipei brăilene s-a regăsit pe tabelă și în minutul 16, după care au urmat cinci egalități, ultima la 12-12. Dacia Mioveni a gestionat mai bine finalul de repriză, a marcat de două ori, prin Lazăr și Constantinescu și după primele 30 de minute conducea cu 14-12.

Ilie a marcat primul gol al părții secunde și Dacia Mioveni s-a detașat la trei goluri, 15-12.

Echilibrul s-a menținut până în minutul 39 când s-a consemnat ultima egalitate, 16-16. HC Dunărea a înscris de șapte ori la rând, s-a distanțat la 23-16 și, încă din minutul 55, partida era jucată.

HC Dunărea s-a impus cu 24-20 și, cu 46 de puncte, se menține pe locul al 5-lea, la trei puncte în spatele Gloriei Buzău, formație care are un joc mai puțin disputat.

Pentru HC Dunărea au înscris: Gonzalez 7 goluri, Liscevic 6,

da Rocha 4, Venancio 2, Lupei 1, Kanaval 1, Balog 1, Quintino 1, Lavko 1.