Victorie istorică pentru Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (locul 11 mondial) s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Şlem, Australin Open, după ce a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovic (locul 8 mondial), cu 6-4, 2-6, 6-0, luni, la Melbourne.
Halep (22 ani) a dispus de Jankovic (28 ani) după o oră şi 52 de minute şi are acum 3-1 la confruntările directe, după ce a mai învins-o în 2012 la Bruxelles, 6-2, 3-6, 7-6 (3) în primul tur, şi anul trecut la Roma, 4-6, 6-0, 7-5 în sferturi. Jankovic a câştigat singurul său meci în 2010, în primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 7-5.
Simona Halep şi-a asigurat 270.000 de dolari australieni şi 430 de puncte WTA, iar în sferturile de finală o va înfrunta pe Dominika Cibulkova (Slovacia/N. 20), care a produs o surpriză, prin victoria cu 3-6, 6-4, 6-1 în faţa rusoaicei Maria Şarapova (N. 3).
Cibulkova (24 ani, 24 WTA) conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Halep, pe care a învins-o în 2011 la s Hertogenbosch, 6-3, 6-0 în primul tur, şi în 2013 la Indian Wells, cu 7-5, 7-6 (3), în primul tur. Halep a obţinut singura victorie în 2012, în sferturi la Bruxelles, cu 0-6, 6-4, 6-3.
Halep, care a câştigat anul trecut 6 turnee WTA şi a fost desemnată Most Improved Player din circuitul profesionist feminin, devine prima jucătoare română care atinge sferturile de finală ale primului turneu de Mare Şlem al anului din 1997 încoace.

„Sunt foarte fericită, am jucat foarte bine astăzi"

Simona Halep a declarat, ieri, după accederea în sferturi la Australian Open, că este foarte fericită pentru această performanţă, subliniind că visul său la acest început de an a fost să ajungă în fazele superioare ale unui turneu de Grand Slam, informează site-ul oficial al competiţiei.
"Visul meu înainte să înceapă anul a fost să ajung în sferturi la un Grand Slam. Sunt foarte fericită, am jucat foarte bine astăzi. În setul trei am jucat cel mai bun tenis al meu. A fost un meci greu, dar vreau să mă bucur şi să încerc să joc cât mai bine în runda următoare, va fi foarte dificil. Vreau să fiu fericită pe teren şi să dau totul, să mă mişc bine şi să fiu relaxată. Este şansa mea şi trebuie să lupt pentru ea. Jelena Jankovici a jucat foarte bine în setul doi. Am fost puţin obosită după primul set, nu ştiu de ce, dar energia mea era la pământ. Apoi, la 5-2, mi-am spus că trebuie să pierd setul şi să revin în al treilea. Am fost la baie şi apoi am fost pregătită pentru setul trei. Mi-am spus că nu am nimic de pierdut. Este şansa mea să lupt pentru fiecare punct şi pentru meci, pentru visul meu", a declarat Simona Halep, potrivit Mediafax.
Halep a precizat că este foarte fericită că va intra în Top 10 WTA, dar acum este interesată doar de meciul din sferturi de la Australian Open. "În Top 10 sunt jucătoare foarte puternice. Luptă pentru fiecare punct şi joacă foarte bine până la final. Este greu. Mai multă presiune, vrei tot timpul să câştigi. Nu este uşor, dar vreau să-mi îmbunătăţesc jocul".
Ea a mai spus că deocamdată nu are antrenor, dar probabil că va avea după Australian Open.

Nu vrea să apară la televiziuni

Simona crede că a început să joace bine de la turneul de la Madrid, de anul trecut: "Domnul Ţţiriac mi-a dat un wild card. M-a ajutat mult. Am pierdut în primul tur, dar am jucat vreo trei ore. Am simţit că pot ajunge la un nivel foarte bun în tenis. A urmat Roma, unde am învins-o pe Radwanska, iar înainte de asta credeam că este imposibil s-o înving, deoarece jocul ei este foarte diferit, ciudat. Nu este uşor să joci cu ea. Apoi am căpătat încredere că pot învinge jucătoare de top şi pot ajunge sus".
Halep a menţionat că nu-i place să meargă la televiziuni sau să fie în centrul atenţiei, cum se întâmplă acum: "Românii au făcut lucruri frumoase pentru mine anul trecut. Am fost pe primele pagini. Dar pentru mine nu este o mare plăcere, pentru că obosesc să mă duc la televiziuni. Vreau să fiu concentrată la tenis, pentru că tenisul nu te aşteaptă. Trebuie să rămâi concentrat şi să lupţi pentru fiecare ocazie. Vreau să le mulţumesc românilor pentru că mă sprijină . Am auzit că şi acum sunt alături de mine".
Întrebată din nou dacă faptul că şi-a micşorat sânii a ajutat-o, Halep a răspuns: "Da, acum mulţi ani m-am operat la sâni. Sunt bucuroasă că am făcut acest lucru. A fost o decizie bună pentru mine".
Simona Halep a mai spus că nu a discutat cu nimeni despre strategia la meciul cu Jankovici: "Am simţiti că sunt pregătită pentru meciul cu Jankovici deoarece ştiam că trebuie să alerg mult. Ea loveşte puternic. Dar am dorit doar să joc mai agresiv şi ceva diferit".
Întrebată dacă îşi aminteşte că Irina Spîrlea a jucat în semifinale la US Open cu Venus Williams, Simona Halep a răspuns că era prea tânără în 1997.
În ceea ce priveşte meciul din sferturi cu Dominika Cibulkova, Halep a apreciat că acesta va fi extrem de dificil: "Am mai jucat cu ea. Se mişcă tare bine, loveşte bine. Trebuie să mă pregătesc să alerg şi să mă apăr foarte bine. Trebuie să fiu agresivă şi să mă bucur că joc în sferturi pentru prima oară în viaţa mea. Vreau să fiu fericită pe teren".

Perechea Horia Tecău/Sania Mirza, în sferturi la dublu mixt

Perechea Horia Tecău/Sania Mirza (România/India), cap de serie numărul 6, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt de la Australian Open. Tecău şi Mirza au învins în optimi, cu scorul de 6-2, 6-2, cuplul Anastasia Rodionova/Colin Fleming (Australia/Marea Britanie), informează site-ul oficial al competiţiei.
În sferturi, cei doi sportivi calificaţi vor întâlni perechea ce se va impune în meciul Julia Goerges/Aisam-Ul-Haq Qureshi (Germania/Pakistan) - Andrea Hlavackova/Max Mirnîi (Cehia/Belarus - cap de serie numărul 4).

Victoria Azarenka s-a calificat în sferturi la Australian Open

Victoria Azarenka, favorita numărul 2 şi dubla deţinătoare a titlului, s-a calificat, luni, în sferturile de finală la Australian Open, după ce a trecut de americanca Sloane Stephens (cap de serie numărul 13), scor 6-3, 6-2.
După ce Serena Williams (numărul 1) şi Maria Şarapova (numărul 3) au fost eliminate în optimi, Azarenka este marea favorită la titlu. Ea are 18 victorii consecutive la Melbourne şi ar putea deveni prima jucătoare care reuşeşte "tripla" după elveţianca Martina Hingis (1997-1999).
Azarenka o va întâlni în sferturi pe învingătoarea meciului dintre poloneza Agnieszka Radwanska (numărul 5) şi jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza.