Victorie cu emoţii pentru HC Dunărea în Cupa României

Cu toate că a evoluat în faţa propriilor spectatori, HC Dunărea a reuşit cu emoţii să o elimine pe HCM Rm. Vâlcea şi să promoveze în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Brăilencele au început ezitant meciul şi abia după opt minute au reuşit să înscrie primul gol. Vâlcencele au controlat ostilităţile în teren şi la jumătatea primei reprize aveau cinci goluri avans, 8-3. Un minut mai târziu HCM-ul avea chiar şase lungimi avans în faţa unei formaţii brăilene care părea total lipsită de idei, iar de data aceasta handbalistele pregătite de Buceschi şi Preda nu mai aveau nicio scuză pentru a nu evolua la valoarea lor, pentru că acum sunt cu drepturile salariale la zi. A fost 10-4 pentru HCM Rm. Vâlcea în minutul 16 şi tot acelaşi decalaj de şase goluri, 11-5, în favoarea echipei vizitatoare s-a regăsit pe tabela de marcaj şi în minutul 23. Până la finalul primului act HC Dunărea a revenit în joc, a mai înscris de cinci ori şi s-a apropiat la doar două goluri de adversara sa. Repriza a doua a avut o cu totul altă derulare pentru că brăilencele au ieşit hotărâte de la cabine să tranşeze meciul în favoarea lor. Gazdele au marcat de trei ori la rând şi, pentru prima dată în acest joc, în minutul 34 au preluat conducerea, 13-12. Vâlcencele au mai avut o tresărire de orgoliu şi după golul lui Vădineanu au mai condus o dată, 18-17, însă după minutul 45 HC Dunărea a fost echipa care a controlat ostilităţile în teren şi pe tabela de marcaj. Brăilencele s-au desprins la 21-18 în minutul 47 iar în minutul 56 aveau patru goluri avans, 26-22 şi partida era jucată. Gruparea brăileană s-a impus în final cu 28-25 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Tragerea la sorţi a meciurilor din faza următoare va avea loc pe 4 mai, iar jocurile se vor derula pe 11 mai, echipele extrase primele din urnă urmând a evolua pe teren propriu.

Pentru HC Dunărea au marcat Apetrei 7 goluri, Czeczi 6, Pârvuţ 5, Moldovan 3, Brot 3, Horjea 2, Tiron 2, iar pentru HCM Rm. Vâlcea au înscris Vădineanu 6 goluri, Badiţă 5, Simion 4, Adespii 4, Cherăscu 2, Ilina 2, Predoiu 1, Senocico 1.