Victorie cu 3-0 pentru Dacia Unirea în amicalul cu Viitorul Cireșu

• Vali Robu a realizat o “dublă” • Chris a stabilit scorul final, în minutul 38 • la Viitorul Cireșu a jucat și deputatul Alexandru Popa

Meciul dintre Dacia Unirea și Viitorul Cireșu a fost unul controlat în totalitate, în prima repriză, de echipa brăileană antrenată de Marian Samuilă. Formația brăileană a putut trimite în teren toți jucătorii aduși în această vară din Nigeria și Coasta de Fildeș dar și alți doi portughezi, mijlocașul Mendez, care a mai evoluat pentru Dacia Unirea și în Liga a III-a, și fundașul central Antonio. La rândul ei, Viitorul Cireșu nu a putut conta pe mai mulți titulari transferați în această vară, portarul Constandache, Mîță, Marius, Mihai Popa, Mocanu sau G. Matei, accidentat.

Dacia Unirea a controlat autoritar prima repriză. Chris putea deschide scorul în minutul 8, dar a șutat în portarul R. Drăgan. Replica Viitorului a venit două minute mai târziu, când Gabriel Niță a făcut o cursă solitară pe partea dreaptă, de aproximativ 40 de metri, a intrat în careu dar a trimis mingea razant cu bara colțului lung.

Vali Robu a deschis scorul în minutul 15, iar nouă minute mai târziu Eloh a ratat singur cu portarul oaspeților.

Vali Robu a realizat “dubla” în minutul  29, iar nouă minute mai târziu putea realiza un hat trick, însă G. Drăgan a evitat in extremis golul, mingea a ajuns la Chris care a șutat la colțul lung pentru 3-0.

Ambele formații au făcut schimbări în partea a doua a amicalului însă, deși au fost multe situații de o parte și de alta, nu s-a mai înscris niciun gol. De la jumătatea părții secunde, pentru Viitorul Cireșu a evoluat și deputatul Alexandru Popa.

“Am încheiat săptămâna de pregătire cu un joc bun în amicalul cu Viitorul Cireșu. Un test reușit, dar mai avem mult de muncit ca să arătăm bine la startul competiției oficiale în care vom juca, Liga a IV-a, unde deja ne-am înscris sau Liga a III-a, unde încă mai avem șanse să rămânem”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

Dacia Unirea prima repriză: Moisoiu – Stepanenco, Israel, Emanuel, Will – Kolade, Chris, Dragomir, Amara – Eloh, V. Robu.

Dacia Unirea repriza a doua: Moisoiu – Sava, Antonio, Israel (min. 60: Ene), Simion – Răileanu, Boroșu, Chris (min. 60: Mendez), Koko – Ghiță (min. 65: Altay), Duțu.

Viitorul Cireșu: G. Drăgan – V. Ion, Cotigă, Spînu, M. Popa – Niță, Pungă, A. Radu, F. Matei – S. Nicoliță, Butiseacă. Au mai jucat: A. Drăgan, V. Stan, C. Ion, Cîrnu, A. Popa, I. Stan.