Victorie categorică a brăilenilor în penultima etapă a turului

Formaţia brăileană a reuşit, sâmbăta trecută, în penultima etapă a turului Ligii a II-a, să bifeze al doilea succes consecutiv pe teren propriu, iar lucrul cel mai important a fost acela că elevii lui Pânzaru au reuşit să înscrie trei goluri în poarta adversarei, ACS Berceni. Printre reuşitele gazdelor s-a regăsit şi eurogolul lui Sorin Frunză.

La 26 de ani distanţă de la victoria obţinută cu 1-0 de Oţelul Galaţi în faţa italienilor de la Juventus, Ionel Drăgoi, cel care a scos penalty-ul din care Profir a marcat unicul gol al partidei din turul întâi al Cupei UEFA, a dat lovitura de începere a meciului de pe Municipal, dintre CF Brăila şi ACS Berceni. Fosta glorie a fotbalului brăilean, cel care are în cont 125 de goluri în Divizia A, care a început fotbalul la Progresul Brăila, apoi a continuat să joace la Dacia Unirea Brăila, Rapid şi Steaua Bucureşti, Oţelul Galaţi, Politehnica Iaşi dar şi la Maccabi Tel Aviv, le-a purtat noroc elevilor lui Alin Pânzaru, care s-au impus cu 3-0 în faţa celor de la Berceni.

Brăilenii au început bine partida şi au periclitat poarta ilfovenilor încă din primul minut, când Onofraş a şutat din careu dar portarul Raţ a reuşit să devieze mingea în corner. În minutul 10 a venit replica celor de la ACS Berceni, Mihai a centrat în careul brăilean însă Pătraşcu a şutat slab şi Mitrea a reţinut mingea. Până în minutul 35 s-a jucat pe contre, fără mari ocazii de gol. În acel moment însă, la al doilea corner consecutiv la poarta ilfovenilor, Spătaru a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Laurenţiu Ivan, iar fundaşul brăilenilor a făcut inutilă intervenţia lui Raţ şi era 1-0 pentru CF Brăila. Gazdele au alergat după cel de-al doilea gol şi l-ar fi putut realiza în ultimul minut al primei reprize, însă Onofraş a fost blocat de fundaşii adverşi la marginea careului mic, iar mingea şutată apoi de Petean a trecut peste transversală.
Jocul a fost echilibrat în primul sfert de oră al reprizei a doua, însă la capătul acestui interval de timp Sorin Frunză a trimis o "torpilă" de la 22 de metri direct în vinclul porţii apărate de Raţ şi CF Brăila conducea cu 2-0. A urmat o perioadă bună de joc a oaspeţilor, iar ACS Berceni ar fi putut reduce din diferenţă la şutul lui Alexandru Radu (min. 71) dacă Petean nu ar fi degajat mingea de pe linia porţii. Apoi Mitrea a reuşit să evite golul la acţiunile lui Tătar (min. 75) şi Marin (min. 79). În prelungirile reprizei a doua fiecare combatantă a avut câte o ocazie de gol. Oaspeţii au ratat şansa de a înscrie golul de onoare prin Radu în timp ce gazdele au reuşit să marcheze al treilea gol prin Andrei Puşcaşu, astfel că CF Brăila s-a impus cu 3-0 şi a urcat pe locul al cincilea în clasament.

CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu (min. 87: Olenic) - Petean, Frunză, Spătaru, Dima (min. 73: Niţă) - Onofraş (min. 82: S. Nicoliţă), Puşcaşu.