Victorie brăileană la mare luptă, în etapa a patra

Partida programată sâmbăta trecută în Sala Polivalentă din Brăila între HC Dunărea şi "U" Alexandrion Cluj şi-a respectat statutul de derby. Ambele formaţii au avut în câteva rânduri trei goluri diferenţă însă pe final gazdele, cu Gabriela Dobre imbatabilă între buturi, s-au impus şi au bifat al patrulea succes consecutiv. Ca de fiecare dată greşelile şi nereuşitele ambelor tabere au fost puse, în mod subiectiv, pe seama arbitrajului, însă cele două arbitre nu au dezavantajat niciuna dintre combatante şi nici nu au influenţat rezultatul final.
Brăilencele au avut un start foarte bun de meci şi s-au distanţat la 3-0. Perianu a deschis scorul, Horjea a punctat pentru 2-0 şi tot Perianu a înscris cel de-al treilea gol al gazdelor, în minutul 4. A urmat o replică bună a clujencelor şi, după numai trei minute, a survenit egalarea. Jocul a fost echilibrat până în minutul 18, moment al partidei în care scorul a fost egal, 10-10. A urmat însă o serie de trei reuşite în contul formaţiei vizitatoare, Laszlo, Florea şi Chintoan au marcat pentru clujence şi "U" Alexandrion a condus la rândul ei, la trei goluri, 13-10 în minutul 21. Finalul primei reprize a fost incandescent, Moldovan şi Senocico au fost eliminate, iar după primele 30 de minute formaţia vizitatoare avea un gol avans, 17-16.

HC Dunărea s-a detaşat în câştigătoare în ultimele cinci minute

Jocul a fost la fel de echilibrat şi în primele minute din repriza a doua însă în minutul 35 Chintoan a fost eliminată şi tot pentru două minute au fost trimise pe banca de rezerve şi colegele ei, Senocico şi Ivan. Brăilencele au profitat de tripla eliminare din tabăra adversarelor şi de la 20-21 au întors rezultatul de pe tabelă în favoarea lor, 23-21, în minutul 39. Nici de această dată HC Dunărea nu a reuşit să se detaşeze în câştigătoare pentru că "U" Alexandrion nu a abandonat lupta şi a egalat la 25-25, în minutul 46. Tot egal, 26-26 a fost şi în minutul 48. Clujencele au punctat prin Senocico şi Chintoan şi, în minutul 50, s-au distanţat la 28-26. Perianu şi Horjea au făcut însă ca tabela să consemneze din nou egalitatea, 29-29, cu şapte minute înainte de finalul meciului. Dobre a făcut minuni în poarta brăileană şi HC Dunărea s-a impus, in extremis, cu 33-31 şi a obţinut cel de-al patrulea succes din acest tur de campionat.

Pentru HC Dunărea au marcat Perianu 8 goluri, Horjea 7, Brot 6, Moldovan 5, Safta 4, Farcău 2, Eşanu 1 iar pentru clujence, Senocico 9 goluri, Chintoan 6, Laszlo 5, Popa 3, Cârjan 2, Ivan 2, Biriş 1, Florea 1, Paraschiv 1, Vălean 1.