Victorie brăileană cu emoţii, pe ultima sută de metri

Formaţia brăileană s-a impus la cinci goluri în partida cu CSM Cetate Devatrans însă victoria s-a conturat abia în finalul partidei iar ea se datorează evoluţiei de excepţie a Ramonei Farcău, autoare a 16 goluri. Mai trebuie specificat faptul că la acest succes important pentru ierarhia finală a campionatului şi-au mai adus aportul şi alte handbalistele brăilene, Ada Moldovan, pentru faza de atac, Irimia sau Marchidanu, pentru cea de apărare. Excepţie a făcut doar Alina Horjea. Aceasta a fost cea de-a opta jucătoare a Devei şi firesc spectatorii au apostrofat-o atât pe jucătoare cât şi pe antrenoarea Alexandrina Soare.
"Soare şi Horjea au distrus handbalul în Galaţi şi acelaşi lucru sunt pe cale să o facă şi la Brăila, sau scoateţi-o din teren pe Horjea", au spus de multe ori cei care meci de meci vin la Sala Polivalentă să le susţină pe handbaliste. Spectatorii au perfectă dreptate pentru că evoluţia Alinei Horjea a fost una penibilă. Şi, cu toate acestea Alexandrina Soare a ţinut-o tot timpul în teren. Horjea a fost penibilă la Zalău, la Ploieşti, acum pe teren propriu iar acest lucru trebuie analizat de către cei care asigură bugetul echipei, adică Primăria Brăila şi Consiliul Judeţean. Fără o implicare grabnică a administraţiei locale handbalul la Brăila are toate şansele să meargă pe urmele celui din Galaţi.

Meciul în sine a fost unul de infarct pentru spectatorii brăileni. HC Dunărea s-a distanţat la 2-0 graţie golurilor marcate de Farcău şi Perianu iar decalajul de unu două goluri s-a menţinut până în minutul 23, moment al jocului în care Simion a marcat pentru 8-8. Timp de cinci minute s-a mers cap la cap astfel că s-au mai înregistrat alte două egalităţi, la 9-9 şi la 10-10. Moldovan şi Perianu au restabilit diferenţa de două lungimi între HC Dunărea şi CSM Cetate Deva iar acest decalaj s-a înregistrat şi la pauză.
HC Dunărea s-a desprins la patru goluri, 16-12 în minutul 32 şi echipa gazdă părea că scapă în câştigătoare. Dar din nou Horjea a ţopăit pe teren încercând tot felul de giumbuşlucuri şi bineânţeles că le-a dat pase colegelor ca la duşmani şi devencele au reuşit să revină în joc şi să egaleze la 17-17 în minutul 38. Gazdele au reuşit să se desprindă la trei lungimi, în minutul 49 însă cu şase minute înainte de finalul partidei acest avantaj s-a micşorat la doar un gol, min. 54: 25-24. Farcău a fost de neoprit pe finalul întâlnirii, a înscris gol după gol şi firesc, fiecare reuşită a sa a fost răsplătită cu ropote de aplauze, astfel că HC Dunărea s-a impus cu 33-28 şi a mai bifat alte trei puncte importante.

Pentru HC Dunărea au marcat Farcău 16 goluri, Perianu 7, Moldovan 5, Irimia 2, Brot 1, Marchidanu 1, Horjea 1, iar pentru CSM Cetate Devatrans, Malac 9 goluri, Simion 7, Senocico 6, Krnic Hrvatsko 3, Rusu 2, Toth 1.