Victorie, 27-25, pentru HC Dunărea în returul cu Minaur Baia Mare

• cu 14 parade, Elena Șerban a fost din nou MVP-ul partidei • este al 8-lea succes consecutiv al echipei brăilene, 6 în campionat și 2 în Cupa României

Duminică, 12 martie, după un meci controlat pe tot parcursul partidei, HC Dunărea s-a impus cu 27-25, după ce la pauză a avut un avantaj de patru goluri, 16-12, în disputa cu Minaur Baia Mare. Elena Șerban, cu 14 parade, a fost din nou MVP-ul partidei.

Este a opta victorie consecutivă, 6 în campionat, 2 în Cupa României, pentru handbalistele pregătite de Costică Buceschi și Cristian Preda.

HC Dunărea a avut o evoluție net superioară adversarei în prima repriză. Echipa gazdă a condus cu 4-2 în startul meciului, dar în minutul 13 Minaur a marcat prin Tănăsie și a trecut în avantaj, 6-5. A fost de fapt singura dată în acest meci în care a condus echipa vizitatoare.

HC Dunărea a luat jocul pe cont propriu, s-a distanțat la trei lungimi, 9-6, în minutul 20, iar decalajul s-a mărit la șapte goluri, 15-8, cu patru minute înainte de pauză, iar la pauză a condus cu 16-12.

Formația brăileană a avut o perioadă de 11 minute în care nu a marcat și partida s-a echilibrat. Minaur a profitat de pasa mai puțin bună a echipei brăilene și s-a apropiat la un singur gol, 20-21.

HC Dunărea s-a distanțat imediat la patru goluri, 24-20. Au marcat Lupei și Liscevic de două ori. Echipa gazdă a gestionat foarte bine finalul de meci și s-a impus cu 27-25.

În urma acestui succes, HC Dunărea ocupă locul al patrulea în Liga Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 7 goluri, Araujo 3, Kanaval 3, Udriștioiu 3, Venancio 3, Gonzalez 3, Lavko 2, Lupei 2, Da Rocha 1.

Declarații după meci

“Din punctul meu de vedere, acesta a fost cel mai greu meci de când sunt eu la Brăila. Am jucat împotriva unei echipe care are un lot foarte omogen, fetele joacă de mult timp împreună. Noi venim după o pauză la echipa de club, chiar dacă handbalistele noastre au avut multe meciuri la echipa națională. Au fost deplasări foarte lungi pentru anumite jucătoare iar lucrul acesta s-a văzut și la Brașov și la partida cu Minaur, un pic de oboseală. Acum avem o săptămână la dispoziție să pregătim meciul cu Galațiul, iar apoi, următorul meci foarte important pentru noi, cu Bistrița. Sunt foarte bucuros că am câștigat, am condus de la un capăt la celălalt, am avut o primă repriză foarte bună în jumătatea a doua, iar în repriza a doua am reușit să ținem de rezultat. Victoria este foarte importantă pentru noi, strângem puncte, iar jucătoarele s-au dăruit întru totul”, a declarat antrenorul echipei HC Dunărea, Costică Buceschi.

“Primul meci acasă a fost destul de palpitant, am fost foarte entuziasmată și puțin emoționată, nu la fel ca la Brașov, dar totuși altă atmosferă, fanii și-au făcut treaba și pot spune că m-au făcut să mă simt confortabil și ca acasă. Echipa m-a primit foarte călduros și m-am integrat destul de repede. Mă simt confortabil, fac parte din echipă și mulțumesc pentru încredere, mi se acordă o încredere de care am nevoie la vârsta asta”, a punctat Corina Lupei.