Victorie «cu forcepsul» pentru HC Dunărea în penultima etapă a turului

Partida dintre HC Dunărea şi HCM Rm. Vâlcea s-a derulat după scenariul jocului din runda precedentă de la Roman. Acolo, formaţia brăileană a condus ostilităţile în teren şi pe tabelă dar a pierdut la un gol. Ieri, în Sala Polivalentă, echipa lui Dumitru Muşi a fost vioara întâi dar de câştigat, tot la un gol, au câştigat elevele Alexandrinei Soare. Iar pe parcursul meciului publicul spectator a trecut de mai multe ori de la agonie la extaz. Brăilenii şi-au apostrofat de multe ori favoritele dar atunci când acestea au avut nevoie de ajutor le-au condus spre victorie.
Farcău a marcat primul gol al partidei în minutul 2, însă oltencele au egalat prin Craiu şi au condus pe tabelă la unul - două goluri până în minutul 17, când Moldovan a reuşit să restabilească egalitatea, 5-5. Brăilencele păreau că şi-au revenit, au preluat conducerea graţie tot reuşitei celei mai prolifice jucătoare a lor din acest meci, Ada Moldovan, însă HCM-ul s-a ţinut scai de gazde şi a egalat de fiecare dată. Fosta jucătoare de la HC Dunărea, Adespii, a marcat pentru 10-9, oltencele au jucat în continuare bine în ambele faze şi au plecat la cabine cu un avantaj de un gol.

Brăilencele şi-au revenit pe final şi au obţinut victoria in extremis

La reluare, Perianu a egalat la 13-13 şi renăşteau speranţele brăilenilor într-un succes în ultimul meci de pe teren propriu din turul campionatului. Însă replica oltencelor a fost promptă iar HCM s-a distanţat la 17-13 în minutul 34. Din acest moment, brăilencele au început cursa de urmărire, Alexandrina Soare a schimbat în nenumărate rânduri sistemul de joc însă rezultatele s-au văzut abia pe finalul partidei. Conduse cu 24-21 în minutul 51, brăilencele au reuşit să egaleze cu patru minute înainte de finalul jocului prin Farcău şi apoi au preluat conducerea graţie golului înscris de Gheorghe. Elena Voicu a închis poarta iar după reuşita Gabrielei Perianu, HC Dunărea s-a desprins la două lungimi, în minutul 59, 27-25. Stoica a readus-o pe HCM Rm. Vâlcea în joc însă de data aceasta brăilencele au gestionat bine finalul de meci şi au obţinut o victorie importantă pentru moralul echipei.

Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 9 goluri, Horjea 5, Farcău 4, Perianu 4, Gheorghe 3, Irimia 2, iar de la HCM Rm. Vâlcea cele mai prolifice jucătoare au fost Vădineanu, Adespii şi Luca, toate cu câte 5 reuşite.