Victoria Traian a umilit-o cu 4-0, pe Stars, la Brăila

Contrar zvonurilor care au circulat înaintea acestei etape, Stars Brăila şi Victoria Traian şi-au apărat corect şansele în partida care a avut loc sâmbăta trecută pe stadionul Progresul. Un meci la care au fost prezenţi Laurenţiu Vărgatu, preşedintele AJF Brăila, preşedintele Clubului Stars, senatorul Cătălin Boboc, primarii comunelor Traian şi Tudor Vladimirescu, Nicuşor Abăseacă şi respectiv Vasile Constantin, vicepreşedintele clubului Sportul Chiscani, Georgel Pascu şi alţi oameni de fotbal dornici să vadă la lucru două dintre echipele cu pretenţii la locul întâi în acest sezon competiţional. Jocul a fost echilibrat doar zece minute pentru că după aceea Victoria Traian a făcut legea în teren. Gazdele au avut şansa să marcheze în debutul partidei, nu au reuşit însă să-l învingă pe Constandache iar în minutul 11 oaspeţii au înscris prin Postolea. Echipa din Traian a profitat de gafele impardonabile făcute de portarul Tudor, dar şi de prestaţia penibilă a celorlalţi jucători pregătiţi de Daniel Pleşa şi a mai înscris două goluri în prima repriză prin Postolea şi Ciocan din penalty. Veber a marcat pentru 4-0 în minutul 52 şi partida era jucată. Stars a avut ocazia să marcheze golul de onoare însă Pascu a ratat de la punctul cu var iar Victoria Traian a luat o opţiune serioasă pentru menţinerea în fotoliul de lideră la finalul turului. De remarcat prestaţia foarte bună a brigăzii de arbitri formată din Ionel Ivan, Ionuţ Vlad şi Gabriel Bârzoi.
ACS Viitorul Însurăţei a câştigat cu 5-3 partida de la Berteşti cu Victoria Old Boys Însurăţei şi se menţine în plasa liderei, Victoria Traian. Cum lidera va sta în runda următoare, echipa pregătită de Marian Samuilă se poate apropia la două puncte de primul loc. Sportul Chiscani a realizat scorul etapei, 8-1, în deplasarea de la Vişani iar Viitorul Ianca a câştigat la fel de lejer disputa de la Movila Miresii. Conform aşteptărilor Victoria Cazasu pentru care Matei a realizat o "dublă" s-a impus cu 4-2 pe teren propriu în disputa cu Avântul Mircea Vodă. Degringolada continuă la Găiseanca. Sămbătă, Voinţa Găiseanca s-a prezentat la meciul de juniori însă la seniori oaspeţii au declarat forfait, astfel că echipa gazdă, CS Făurei a câştigat la "masa verde".
După zece etape podiumul Ligii a IV-a se prezintă astfel: 1 Victoria Traian 30 de puncte, 2 ACS Viitorul Însurăţei 25 de puncte, 3 Stars Brăila 22 de puncte.