Victoria Traian a făcut “instrucție” cu Team Săgeata Buzău

* formația pregătită de Nicu Rotaru și Bogdan Grigore s-a impus cu 8-1 * Goleanu și Ioan Şerbănescu au marcat câte un hat trick * Moldoveanu și Buzatu au mai înscris pentru echipa gazdă * cu acest succes, Victoria Traian încheie etapa Regională a Cupei României pe locul al doilea, în grupa 1 – Regiunea 7

Victoria Traian a fost lipsită de aportul a câțiva titulari în partida cu Team Săgeata Buzău, din turul al treilea al fazei Regionale a Cupei României, însă acest lucru nu a contat pentru că formația gazdă a făcut instrucție cu adversara sa și s-a impus cu 8-1. Partida care a avut loc pe stadionul din Traian a fost impecabil organizată, iar ca de obicei, printre cei care s-au implicat la acest capitol a fost primarul Nicușor Abăseacă, un mare fan al sportului rege.

Partida a început într-o notă echilibrată, iar Zahiu (min. 4) a trimis primul șut pe spațiul porții dar fără a-i pune probleme portarului gazdelor, Dinu. Două minute mai târziu, Goleanu a șutat violent de la marginea careului, iar Alin Cristea a respins cu dificultate mingea în corner. Contraatacul din minutul 9, finalizat cu un șut din alergare al lui Jipa, a fost ultima fază periculoasă creată de oaspeți în prima repriză.

Coordonată de pe margine de Nicolae Rotaru și Bogdan Grigore, Victoria Traian a controlat jocul și în minutul 11 a beneficiat de o lovitură liberă de la 20 de metri, ușor lateral stânga, în direcția de atac a gazdelor și a deschis scorul prin Emanuel Moldoveanu, care a trimis mingea în dreapta portarului Alin Cristrea, min. 11: 1-0. Putea fi 2-0 la faza imediat următoare, când Paul Ioan a centrat la marginea careului, iar Moldoveanu a șutat la poartă însă de data aceasta, cu un mare efort, portarul oaspeților a reușit să evite golul. În minutul 23, după o acțiune prelungită de atac a gazdelor, Ioan Şerbănescu, cel mai bun jucător de pe teren, a centrat în fața porții, iar Goleanu a îndeplinit o simplă formalitate și a marcat pentru 2-0. În minutul 28, Jipa s-a accidentat și a fost înlocuit cu Vișteanu, iar jocul echipei Team Săgeata a devenit ceva mai consistent, astfel că formația din județul Buzău și-a creat o situație de poartă în minutul 37, irosită însă de Toma. Prima repriză s-a incheiat cu un șut al lui Păduraru, dar mingea a trecut pe lângă stâlpul din stânga al porții oaspeților.

Festival de goluri în repriza a doua

La două minute de la reluare, Buzatu a marcat pentru 3-0, iar la faza următoare Goleanu a ratat în situație de unu la unu cu portarul. În minutul 54, Goleanu a profitat de o gafă a apărări oaspeților și a marcat cu poarta goală, iar scorul a devenit 4-0 pentru Victoria Traian. Echipa gazdă a controlat în continuare jocul și s-a desprins la 5-0 după reușita semnată de Goleanu (min. 57). Cu un sfert de oră înainte de finalul partidei, Team Săgeata a marcat golul de onoare, prin Cristea.

În ultimul sfert de oră al jocului, Ioan Şerbănescu a realizat un hat trick, în minutele 76, 83 și 90, iar Victoria Traian s-a impus cu 8-1.

Cu acest succes, Victoria Traian se clasează pe locul al doilea în grupa 1 – Regiunea 7.

Victoria Traian: Dinu – Buzatu, Zăgan, Stănciulescu, Păduraru – Moldoveanu, P. Ioan – I. Șerbănescu, M. Ion, Mogoș - Goleanu.

Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Olaru, Rancea, Orășanu, Tănăsuică, Ene, S. Șerbănescu.

Team Săgeata: Alin Cristea – Stoica, Tănase, Cătălin Cristea, Baboi – Ren țea, Jipa, Crăciun, Zahiu – Toma, Miclea.

Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Mălâia, Vlaicu, Bobe, Tofan, Manole, Vișteanu.